تعمیر ست کنترل پنتاکس

تعمیر ست کنترل پنتاکس

تعمیر ست کنترل پنتاکس چگونه صورت می‌گیرد؟ ست کنترل پمپ آب یکی از مهم‌ترین قطعات

سرفصل های مقاله

تعمیر ست کنترل پنتاکس چگونه صورت می‌گیرد؟ ست کنترل پمپ آب یکی از مهم‌ترین قطعات پمپ‌های آب خانگی به شمار می‌رود که در صورت خرابی هر یک از قطعات آن، به سادگی می‌توان آن‌ها را تعمیر و یا تعویض کرد. برای آشنایی بیشتر با این قطعات، علت خرابی آن‌ها و همچنین چگونگی تعمیر هر یک از این قطعات تا انتهای این مقاله پمپو با ما همراه باشید.

تعمیر ست کنترل پنتاکس چگونه انجام می‌شود؟

دلایل مختلفی ممکن است باعث خرابی ست کنترل در پمپ‌های مختلف شود. تعمیرات پمپ پنتاکس در نمایندگی رسمی پنتاکس در تهران، ابتدا مشکلات را عیب‌یابی کرده و سپس، به تعمیر یا تعویض قطعات آسیب دیده می‌پردازد.

مراحل تعمیر ممکن است شامل پند بخش شود:

مرحله توضیحات
بررسی مشکلات شناسایی دقیق و علت خرابی ست کنترل شامل عدم پاسخگویی به دستورات، خروجی نادرست یا هر نوع خرابی مکانیکی یا الکتریکی
قطع برق برای ایمنی برق قطع می‌شود تا جریان الکتریکی برای تعمیر وجود نداشته باشد
تخلیه انرژی ذخیره شده اگر ست با باتری یا سیستم ذخیره‌سازی فعال است، ابتدا انرژی تخلیه می‌شود تا خطر شوک مرتفع شود.
بررسی قطعات مکانیکی قطعات مکانیکی از جمله دکمه‌ها، اتصالات و قطعات متحرک بررسی می‌شوند
بررسی قطعات الکتریکی قطعات مختلف درون مدارها و اتصالات الکتریکی بررسی می‌شوند
تعمیر یا تعویض قطعات خراب پس از شناسایی ناحیه آسیب‌دیده، تعمیر ست کنترل پنتاکس انجام یا قطعات معیوب تعویض می‌شوند
مونتاژ ست در انتها مجدد بسته و تست می‌شود

در ادامه دلایل مختلف خرابی ست کنترل و شیوه تعمیر ست کنترل پنتاکس در رابطه با هر مشکل را توضیح خواهیم داد:

تعمیر برد ست کنترل پمپ آب

یکی از رایج‌ترین علت‌های خرابی ست کنترل پمپ آب، سوختن برد الکترونیکی آن است. اگر بعد از بررسی ست کنترل تشخیص دادید که برد آن سوخته است، می‌توانید ست کنترل را باز کرده و برد سوخته را با یک برد سالم تعویض کنید. تعمیر برد کنترل بسیار کم‌هزینه‌تر از تعویض خود ست کنترل خواهد بود.

تعمیر شیر یک‌طرفه ست کنترل

یکی از دلایل تعمیر ست کنترل پنتاکس پمپ آب خانگی، سوراخ شدن و یا فرسودگی دیافراگم است. اگر این قطعه فرسوده شده باشد نمی‌تواند فشار را به درستی تنظیم کند و در این صورت است که با کاهش فشار پمپ آب خانگی مواجه می‌شوید. این قطعه نیز به راحتی و با هزینه کم قابل تعویض است.

تعمیر برد ست کنترل پمپ آب

ست کنترل پمپ آب پنتاکس باید توسط متخصصان عیب یابی شود

تعمیر گیج فشار

مانومتر ست کنترل پمپ آب به ندرت خراب می‌شود؛ اما در صورت بروز هرگونه عیبی در این قطعه قابل تعویض خواهد بود. معمولاً وارد شدن ضربه شدید به ست کنترل می‌تواند به مانومتر آسیب وارد کند.

تعمیر کابل برق

تعمیر قطعات یدکی ست کنترل مانند کابل برق آن، هزینه زیادی به دنبال ندارد. اگر کابل برق ست کنترل پمپ آب دچار قطعی شد، حتی خودتان میتوانید به سادگی این قطعه را با یک کابل سالم جایگزین کنید و هزینه زیادی بابت تعویض کل ست کنترل نپردازید.

پمپ آب خانگی چیست و چه کاربردی دارد؟

یکی از چالش‌هایی که این روزها اغلب ساکنین ساختمان‌های چندین طبقه با آن مواجه هستند، کاهش فشار آب مخصوصاً در ساعات اوج مصرف است.

برای افزایش فشار آب در ساختمان راه‌های متعددی وجود دارد؛ اما یکی از کاربردی‌ترین راهکارها، استفاده از پمپ آب است. پمپ آب یک وسیله مکانیکی است که از آن برای جابه‌جایی و انتقال انواع مایعات استفاده می‌شود. این پمپ با افزایش فشار، باعث جابه‌جایی مایعات به ارتفاع بالاتر و یا حتی پایین‌تر می‌شود.

شناخت عملکرد پمپ کمک می‌کند تا تشخیص عیب‌یابی و تعمیر ست کنترل پنتاکس سریع‌تر انجام شود.

قطعات پمپ آب خانگی

لوازم جانبی هر پمپ آبی، تاثیر مستقیمی بر روی مدت زمان عمر این قطعات و همچنین بازدهی آن‌ها خواهد داشت. پمپ آب مجموعه‌ای از قطعات مختلف است که اگر هر کدام از آن‌ها به درستی کار نکنند، ممکن است عملکرد پمپ به کلی مختل شود. نیاز به تعمیر ست کنترل پنتاکس پمپ آب نیز در اثر عدم شناخت کافی حین خرید لوازم پمپ است.

لوازم جانبی یک پمپ شامل تعداد قطعاتی است که بسته به نوع پمپ، این قطعات می‌توانند متفاوت باشند. برخی از اصلی‌ترین قطعات پمپ آب خانگی عبارت‌اند از:

 • محور و بلبرینگ
 • پروانه
 • شفت
 • ست کنترل
 • مخزن تحت فشار

ست کنترل یکی از مهم‌ترین قطعات هر پمپ است که در صورت خرابی، ممکن است چالش‌های زیادی رخ دهد. برای تعمیر ست کنترل پنتاکس باید چه اقدامی انجام دهیم؟ ابتدا باید برق و اتصالات مرتبط با دستگاه را بررسی کنید. در صورت عدم مشاهده مشکلی در اتصالات، پمپ را به نمایندگی رسمی آن برای تعمیر ارائه دهید.

علت خراب شدن ست کنترل پمپ پنتاکس چیست؟

همان‌طور که گفتیم ست کنترل پمپ آب، یکی از اصلی‌ترین قطعات آن به شمار می‌رود که خرابی آن می‌تواند دردسرساز شود. اگر نیاز به تعمیر قطعات یدکی ست کنترل پیدا کرده‌اید، ابتدا باید ریشه‌یابی کنید تا ببینید علت خراب شدن ست کنترل چیست. تعمیر به موقع ست کنترل و قطعات آن، از پرداختن هزینه‌های اضافه جلوگیری خواهد کرد.

ست کنترل از اجزای مختلفی تشکیل شده است که علت خرابی آن، می‌تواند بروز نقص‌هایی در هر یک از این قطعات باشد. به همین‌خاطر برای تعمیر ست کنترل پنتاکس پمپ آب لازم است که ابتدا با این قطعات و اجزای تشکیل دهنده ست کنترل به خوبی آشنا شوید. خرابی ست میتواند علت بالا نرفتن فشار پمپ آب باشد.

قطعات پمپ آب خانگی

ست کنترل یکی از بخش های پمپ آب خانگی به شمار می آید

آشنایی با قطعات یدکی ست کنترل

ست کنترل پمپ آب که به آن کلید اتوماتیک دیجیتال پمپ آب نیز گفته می‌شود، وظیفه اتومات کردن پمپ آب را بر عهده دارد. این بدین معنی است زمانی که شما شیر آب را باز میکنید، این دستگاه فرمان کار را به پمپ آب می‌دهد و پمپ شروع به پمپاژ کردن آب می‌کند؛ بنابراین اگر ست کنترل مشکل‌دار شود، پمپ قادر نیست به درستی کار کند.

قطعات یدکی ست کنترل عبارت‌اند از:

 • برد الکترونیکی ست کنترل
 • دیافراگم
 • کابل برق
 • بدنه پلاستیکی واسطه
 • شیر یک‌طرفه
 • گیج فشار و یا مانومتر
 • درپوش پلاستیکی
 • پیچ تنظیم فشار

خراب شدن هر یک از این قطعات، منجر به خراب شدن ست کنترل و در نهایت اختلال در عملکرد پمپ آب می‌شود. برای تعمیر ست کنترل پنتاکس پمپ آب باید با علت خرابی هر یک از این قطعات به خوبی آشنا شوید. علت روشن نشدن پمپ آب خانگی پنتاکس ممکن است به دلیل مشکل در این قطعات باشد.

فرم مشاوره رایگان

۱- خرابی برد و چگونگی تعمیر برد کنترل

یکی از قطعات یدکی ست کنترل، برد الکترونیکی آن است که عوامل مختلفی می‌توانند منجر به خرابی آن شوند. یکی از مهم‌ترین علل خرابی برد ست کنترل، نوسانات برقی است. از دیگر عوامل موثر در خرابی این برد الکترونیکی، نفوذ آب به آن است. همچنین یکی از چالش‌هایی که اغلب پمپ‌ها با آن مواجه می‌شوند، خاموش نشدن پمپ آب است؛ خرابی برد می‌تواند منجر به خاموش نشدن پمپ آب و یکسره کار کردن آن شود.

۲- دیافراگم و علت خرابی آن

یکی دیگر از راه‌های تعمیر ست کنترل پنتاکس پمپ آب خانگی، تعمیر دیافراگم است. وظیفه این قطعه داخل ست کنترل پمپ، تامین فشار است. اگر دیافراگم سوراخ شود، هوای درون آن تقلیل می‌یابد و از همین رو این قطعه نیز نمی‌تواند به درستی فشار آب را تنظیم کند. بنابراین اگر با کاهش فشار آب پمپ مواجه شده‌اید، ممکن است دلیل آن سوراخ شدن دیافراگم باشد.

۳- شیر یک‌طرفه و تعمیر آن

اگر به دنبال تعمیر ست کنترل پنتاکس پمپ آب هستید، باید شیر یک‌طرفه که یکی دیگر از قطعات این ست به شمار می‌رود را نیز چک کنید. این شیر در داخل ست کنترل تعبیه شده و جنس‌های مختلفی دارد. اگر آب زلال نباشد و داخل آن شن، ماسه و… وجود داشته باشد، منجر به آسیب رسیدن به این شیر می‌شود.

شیرهای یک‌طرفه می‌توانند از جنس برنج، پلاستیک و… باشند. برای استحکام بیشتر، خرید شیرهای برنجی توصیه می‌شود. در این صورت احتمال خراب شدن ست کنترل پمپ آب کم‌تر می‌شود.

۴- بدنه پلاستیکی و علل آسیب رسیدن به آن

یکی دیگر از قطعات یدکی ست کنترل، بدنه پلاستیکی و درپوش عقب و جلو است. اگر به این بدنه پلاستیکی ضربه جدی وارد شود، این ضربه می‌تواند منجر به آسیب رساندن به دیافراگم و کلگی شود. حرارت داغ روزهای گرم تابستانی نیز می‌تواند به بدنه پلاستیکی آسیب برساند. برای محافظت از قطعات یدکی ست کنترل باید پمپ آب را در محل مناسبی قرار دهید.

۵- کابل برق و قطعی آن

تعمیر ست کنترل پنتاکس پمپ آب گاهی اوقات می‌تواند مربوط به کابل برق این ست باشد. اگر این کابل متصل به ست کنترل قطعی داشته باشد، ست کنترل ممکن است روشن نشود. در این صورت ممکن است فکر کنید که مشکل از خرابی ست کنترل است و بخواهید آن را تعویض کنید! در صورتی که با رفع مشکل قطعی کابل برق، مشکل برطرف شده و پمپ آب به خوبی روز اول کار می‌کند.

قطعات یدکی ست کنترل پنتاکس

قطعات یدکی ست کنترل پنتاکس در نمایندگی به صورت اصل ارائه می شوند

۶- گیج فشار یا مانومتر؛ یکی دیگر از قطعات یدکی ست کنترل

مانومتر یکی دیگر از لوازم یدکی ست کنترل پمپ آب است که اگر خراب شود و فشار را به درستی نشان ندهد، می‌تواند یکی از دلایل خرابی ست کنترل باشد که شما را مجبور به تعمیر ست کنترل پنتاکس پمپ آب خانگی می‌کند. احتمال خراب شدن و یا از کار افتادن گیج فشار کم است؛ اما در هر صورت به عنوان یکی از گزینه‌های احتمالی باید بررسی شود.

۷- خرابی پیچ تنظیم فشار

همان‌طور که در ابتدای مقاله ذکر کردیم، پمپ‌های آب خانگی از قطعات مختلفی تشکیل شده‌اند که بسته به نوع پمپ، این قطعات می‌توانند متفاوت باشند. در اغلب پمپ‌ها، در انتهای ست کنترل آن‌ها پیچی وجود دارد که مسئول تنظیم فشار است.

اگر آب به قسمت ست کنترل نفوذ کند، معمولاً از طریق این پیچ خارج می‌شود و همین موضوع می‌تواند منجر به آسیب رساندن به ست کنترل شود. با استفاده از راه‌های افزایش فشار آب ساختمان می‌توان به حل این مشکل کمک کرد.

قیمت ست کنترل چقدر است؟

همان‌طور که در طول متن اشاره کردیم، پمپ‌های آب از اجزای مختلفی تشکیل شده‌اند که یکی از اصلی‌ترین این قطعات، ست کنترل پمپ آب است. ست کنترل خود نیز از لوازم مختلفی ساخته شده است که هر کدام وظیفه مجزایی دارند و خرابی هر یک از آن‌ها، می‌تواند منجر به خرابی ست کنترل و پایین آمدن راندمان کاری پمپ آب شود.

قیمت ست کنترل به کیفیت قطعات یدکی که خریداری کرده‌اید بستگی دارد. لوازم یدکی موجود در بازار کیفیت‌های گوناگونی دارند که بسته به درجه یک، دو یا سه بودن آن‎ها قیمت نیز متغیر است. برای خرید قطعات یدکی ست کنترل حتماً لوازم درجه یک و از فروشگاه‌های معتبر خریداری کنید.

 • قطعات یدکی ست کنترل چیست؟

  قطعات یدکی ست کنترل هر پمپ آب بدون وابستگی به نوع برند و همچنین قدیمی یا جدید بودن پمپ از قسمت‌های زیر تشکیل شده است.
  برد ست کنترل
  شیر یک‌طرفه پمپ
  کابل اتصال به برق
  بدنه واسطه
  گیج فشار
  دیافراگم
  درپوش عقب و جلو ست کنترل

Picture of فروشگاه پمپو
فروشگاه پمپو

فروشگاه اینترنتی پمپو: مرجع تعمیرات و فروش انواع پمپ های آب خانگی، کشاورزی و صنعتی

پمپ آب خانگی بی‌صدا یا کم‌صدا چیست؟

پمپ آب خانگی بی‌صدا یا کم‌صدا، با کاهش چشمگیر نویز و ارتعاشات، بهترین انتخاب برای استفاده در منازل و محیط‌های

تعمیر پمپ سیرکولاتور پکیج

تعمیر پمپ سیرکولاتور پکیج به دلیل کاهش یا قطع کامل جریان آب، صدای غیرعادی، نشتی آب و عدم کارکرد صحیح

بهترین پمپ آب خانگی کدام است؟

بهترین پمپ آب خانگی با نیازهای ساختمان هماهنگی لازم را دارد و در عین حال پمپی است که بهره‌وری انرژی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • ثابت
 • همراه
 • واتساپ
× Send
سبد خرید
خانه