تعمیر ست کنترل پمپ آب

تعمیر ست کنترل پمپ آب

تعمیر ست کنترل پمپ آب چگونه صورت می‌گیرد؟ ست کنترل پمپ آب یکی از مهم‌ترین قطعات پمپ‌های آب خانگی به شمار می‌رود که در صورت خرابی هر یک از قطعات آن، به سادگی می‌توان آن‌ها را تعمیر و یا تعویض کرد. برای آشنایی بیشتر با این قطعات، علت خرابی آ‌ن‌ها و همچنین چگونگی تعمیر هر یک از این قطعات تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

پمپ آب خانگی چیست و چه کاربردی دارد؟

پمپ آب خانگی چیست

یکی از چالش‌هایی که این روزها اغلب ساکنین ساختمان‌های چندین طبقه با آن مواجه هستند، کاهش فشار آب مخصوصا در ساعات اوج مصرف است. برای افزایش فشار آب در ساختمان راه‌های متعددی وجود دارد؛ اما یکی از کاربردی‌ترین راهکارها، استفاده از پمپ آب است. پمپ آب یک وسیله مکانیکی است که از آن برای جابه‌جایی و انتقال انواع مایعات استفاده می‌شود. این پمپ با افزایش فشار، باعث جابه‌جایی مایعات به ارتفاع بالاتر و یا حتی پایین‌تر می‌شود.

تعیمر ست کنترل پمپ آب موضوعی است که می‌خواهیم در این مقاله به بررسی آن بپردازیم. بالا نرفتن هد پمپ و یا فشار پمپ آب، یکی از چالش‌هایی که است که ممکن است برای اغلب پمپ‌های آب پیش آید. یکی از دلایل بروز این مشکل را می‌توان به خراب شدن قطعات پمپ آب ربط داد. اگر پمپ آب با چالش‌هایی از قبیل روشن نشدن و یا بالا نرفتن فشار مواجه شد، می‌توان عوض پرداخت هزینه زیاد برای تعویض، به تعمیر پمپ آب پرداخت.

قطعات پمپ آب خانگی

قطعات پمپ آب خانگی

لوازم جانبی هر پمپ آبی، تاثیر مستقیمی بر روی مدت زمان عمر این قطعات و همچنین بازدهی آن‌ها خواهد داشت. پمپ آب مجموعه‌ای از قطعات مختلف است که اگر هر کدام از آن‌ها به درستی کار نکنند، ممکن است عملکرد پمپ به کلی مختل شود. نیاز به تعمیر ست کنترل پمپ آب نیز در اثر عدم شناخت کافی حین خرید لوازم پمپ است.

لوازم جانبی یک پمپ شامل تعداد قطعاتی است که بسته به نوع پمپ، این قطعات می‌توانند متفاوت باشند. برخی از اصلی‌ترین قطعات پمپ آب خانگی عبارتنداز:

 • محور و بلبرینگ
 • پروانه
 • شفت
 • ست کنترل
 • مخزن تحت فشار

ست کنترل یکی از مهم‌ترین قطعات هر پمپ می‌باشد که در صورت خرابی، ممکن است چالش‌های زیادی رخ دهد. برای تعمیر برد کنترل باید چه اقدامی انجام دهیم؟ تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

علت خراب شدن ست کنترل پمپ آب خانگی چیست؟

علت خراب شدن ست کنترل پمپ آب خانگی

همان‌طور که گفتیم ست کنترل پمپ آب، یکی از اصلی‌ترین قطعات آن به شمار می‌رود که خرابی آن می‌تواند دردسرساز شود. اگر نیاز به تعمیر قطعات یدکی ست کنترل پیدا کرده‌اید، ابتدا باید ریشه‌یابی کنید تا ببینید علت خراب شدن ست کنترل چیست. تعمیر به موقع ست کنترل و قطعات آن، از پرداختن هزینه‌های اضافه جلوگیری خواهد کرد.

ست کنترل از اجزای مختلفی تشکیل شده است که علت خرابی آن، می‌تواند بروز نقص‌هایی در هر یک از این قطعات باشد. به همین‌خاطر برای تعمیر ست کنترل پمپ آب لازم است که ابتدا با این قطعات و اجزای تشکیل دهنده ست کنترل به خوبی آشنا شوید.

آشنایی با قطعات یدکی ست کنترل

قبل از آنکه با اجزای ست کنترل آشنا شوید، لازم است بدانید که وظیفه این قطعه و اجزای تشکیل دهنده آن چیست. ست کنترل پمپ آب که به آن کلید اتوماتیک دیجیتال پمپ آب نیز گفته می‌شود، وظیفه اتومات کردن پمپ آب را بر عهده دارد. این بدین معنی است زمانی که شما شیر آب را باز می‌‎کنید، این دستگاه فرمان کار را به پمپ آب می‌دهد و پمپ شروع به پمپاژ کردن آب می‌کند؛ بنابراین اگر ست کنترل مشکل دار شود، پمپ قادر نیست به درستی کار کند.

قعات یدکی ست کنترل عبارتنداز:

 • برد الکترونیکی ست کنترل
 • دیافراگم
 • کابل برق
 • بدنه پلاستیکی واسطه
 • شیر یکطرفه
 • گیج فشار و یا مانومتر
 • درپوش پلاستیکی
 • پیچ تنظیم فشار

خراب شدن هر یک از این قطعات، منجر به خراب شدن ست کنترل و در نهایت اختلال در عملکرد پمپ آب می‌شود. برای تعمیر ست کنترل پمپ آب باید با علت خرابی هر یک از این قطعات به خوبی آشنا شوید.

1.    خرابی برد و چگونگی تعمیر برد کنترل

یکی از قطعات یدکی ست کنترل، برد الکترونیکی آن است که عوامل مختلفی می‌توانند منجر به خرابی آن شوند. یکی از مهم‌ترین علل خرابی برد ست کنترل، نوسانات برقی است. از دیگر عوامل موثر در خرابی این برد الکترونیکی، نفوذ آب به آن است. همچنین یکی از چالش‌هایی که اغلب پمپ‌ها با آن مواجه می‌شوند، خاموش نشدن پمپ آب است؛ خرابی برد می‌تواند منجر به خاموش نشدن پمپ آب و یکسره کار کردن آن شود.

2.    دیافراگم و علت خرابی آن

یکی دیگر از راه‌های تعمیر ست کنترل پمپ آب خانگی، تعمیر دیافراگم است. وظیفه این قطعه داخل ست کنترل پمپ، تامین فشار است. اگر دیافراگم سوراخ شود، هوای درون آن تقلیل می‌یابد و از همین ‎رو این قطعه نیز نمی‌تواند به درستی فشار آب را تنظیم کند. بنابراین اگر با کاهش فشار آب پمپ مواجه شده‌اید، ممکن است دلیل آن سوراخ شدن دیافراگم باشد.

3.    شیر یکطرفه و تعمیر آن

اگر به دنبال تعمیر ست کنترل پمپ آب هستید، باید شیر یکطرفه که یکی دیگر از قطعات این ست به شمار می‌رود را نیز چک کنید. این شیر در داخل ست کنترل تعبیه شده و جنس‌های مختلفی دارد. اگر آب زلال نباشد و داخل آن شن، ماسه و … وجود داشته باشد، منجر به آسیب رسیدن به این شیر می‌شود. شیرهای یکطرفه می‌توانند از جنس برنج، پلاستیک و … باشند. برای استحکام بیشتر، خرید شیرهای برنجی توصیه می‌شود. در این صورت احتمال خراب شدن ست کنترل پمپ آب کم‌تر می‌شود. معمولا برای آب‌هایی که ناخالصی ندارند از پمپ آب پدرولو استفاده می‌شود، زیرا که درصد آسیب دیدن آن کم است.

4.    بدنه پلاستیکی و علل آسیب رسیدن به آن

یکی دیگر از قطعات یدکی ست کنترل، بدنه پلاستیکی و درپوش عقب و جلو است. اگر به این بدنه پلاستیکی ضربه جدی وارد شود، این ضربه می‌تواند منجر به آسیب رساندن به دیافراگم و کلگی شود. حرارت داغ روزهای گرم تابستانی نیز می‌تواند به بدنه پلاستیکی آسیب برساند. برای محافظت از قطعات یدکی ست کنترل باید پمپ آب را در محل مناسبی قرار دهید.

5.    کابل برق و قطعی آن

تعمیر ست کنترل پمپ آب گاهی اوقات می‌تواند مربوط به کابل برق این ست باشد. اگر این کابل متصل به ست کنترل قطعی داشته باشد، ست کنترل ممکن است روشن نشود. در این صورت ممکن است فکر کنید که مشکل از خرابی ست کنترل است و بخواهید آن را تعویض کنید! در صورتی که با رفع مشکل قطعی کابل برق، مشکل برطرف شده و پمپ آب به خوبی روز اول کار می‌کند.

6.    گیج فشار یا مانومتر؛ یکی دیگر از قطعات یدکی ست کنترل

مانومتر یکی دیگر از لوازم یدکی ست کنترل پمپ آب است که اگر خراب شود و فشار را به درستی نشان ندهد، می‌تواند یکی از دلایل خرابی ست کنترل باشد که شما را مجبور به تعمیر ست کنترل پمپ آب خانگی می‌کند. احتمال خراب شدن و یا از کار افتادن گیج فشار کم است؛ اما در هر صورت به عنوان یکی از گزینه‌های احتمالی باید بررسی شود.

7.    خرابی پیچ تنظیم فشار

همان‌طور که در ابتدای مقاله ذکر کردیم، پمپ‌های آب خانگی از قطعات مختلفی تشکیل شده‌اند که بسته به نوع پمپ، این قطعات می‌توانند متفاوت باشند. در اغلب پمپ‌ها، در انتهای ست کنترل آن‌ها پیچی وجود دارد که مسئول تنظیم فشار است. اگر آب به قسمت ست کنترل نفوذ کند، معمولا از طریق این پیچ خارج می‌شود و همین موضوع می‌تواند منجر به آسیب رساندن به ست کنترل شود. با استفاده از راههای افزایش فشار آب ساختمان می‌توان به حل این مشکل کمک کرد.

تعمیر ست کنترل پمپ آب

تعمیر ست کنترل پمپ آب

در قسمت قبل به اجزای تشکیل دهنده ست کنترل که خود یکی از مهم‌ترین قطعات پمپ آب به شمار می‌رود اشاره کردیم. در این قسمت می‌خواهیم روش‌های تعمیر قطعات یدکی ست کنترل را مورد بررسی قرار دهیم. گاهی اوقات با تعمیر قطعات، می‌توانید با صرف هزینه‌ کم، به تعمیر پمپ آب بپردازید و دوباره از پمپ آب خود استفاده کنید.

تعمیر برد ست کنترل پمپ آب

همان‌طور که در قسمت قبل گفتیم یکی از رایج‌ترین علت‌های خرابی ست کنترل پمپ آب، سوختن برد الکترونیکی آن است. اگر بعد از بررسی ست کنترل تشخیص دادید که برد آن سوخته است، می‌توانید ست کنترل را باز کرده و برد سوخته را با یک برد سالم تعویض کنید. تعمیر برد کنترل بسیار کم هزینه‌تر از تعویض خود ست کنترل می‌باشد.

تعمیر شیر یکطرفه ست کنترل

یکی از دلایل تعمیر ست کنترل پمپ آب خانگی، سوراخ شدن و یا فرسودگی دیافراگم است. اگر این قطعه فرسوده شده باشد نمی‌تواند فشار را به درستی تنظیم کند و در این صورت است که با کاهش فشار پمپ آب خانگی مواجه می‌شوید. این قطعه نیز به راحتی و با هزینه کم قابل تعویض است.

تعمیر گیج فشار

همان‌طور که کمی پیش هم اشاره کردیم، مانومتر ست کنترل پمپ آب به ندرت خراب می‌شود اما در صورت بروز هرگونه عیبی در این قطعه قابل تعویض خواهد بود. معمولا وارد شدن ضربه شدید به ست کنترل می‌تواتد به مانومتر آسیب وارد کند.

تعمیر کابل برق

تعمیر قطعات یدکی ست کنترل مانند کابل برق آن، هزینه زیادی به دنبال ندارد. اگر کابل برق ست کنترل پمپ آب دچار قطعی شد، حتی خودتان می‎‌توانید به سادگی این قطعه را با یک کابل سالم جایگزین کنید و هزینه زیادی بابت تعویض کل ست کنترل نپردازید.

قیمت ست کنترل چقدر است؟

همان‌طور که در طول متن اشاره کردیم، پمپ‌های آب از اجزای مختلفی تشکیل شده‌اند که یکی از اصلی‌ترین این قطعات، ست کنترل پمپ آب است. ست کنترل خود نیز از لوازم مختلفی ساخته شده است که هر کدام وظیفه مجزایی دارند و خرابی هر یک از آن‌ها، می‌تواند منجر به خرابی ست کنترل و پایین آمدن راندمان کاری پمپ آب شود.

قیمت ست کنترل به کیفیت قطعات یدکی که خریداری کرده‌اید بستگی دارد. لوازم یدکی موجود در بازار کیفیت‌های گوناگونی دارند که بسته به درجه یک، دو یا سه بودن آن‎ها قیمت نیز متغیر است. برای خرید قطعات یدکی ست کنترل حتما لوازم درجه یک و از فروشگاه‌های معتبر خریداری کنید.

قطعات یدکی ست کنترل چیست؟

قطعات یدکی ست کنترل هر پمپ آب بدون وابستگی به نوع برند و همچنین قدیمی یا جدید بودن پمپ از قسمت‌های زیر تشکیل شده است.
برد ست کنترل
شیر یک طرفه پمپ
کابل اتصال به برق
بدنه واسطه
گیج فشار
دیافراگم
درپوش عقب و جلو ست کنترل

بهترین ست کنترل اب کدام است؟

انتخاب بهترین ست کنترل شاید وابستگی بسیار زیادی به نوع پمپ، میزان توان پمپ، تعداد واحدهای قابل پوشش پمپ و … داشته باشد. اما در حالت کلی می‌توان گفت که بهترین ست کنترل باید دارای گارانتی و خدمات پس از فروش باشد.

 

[کل: 2 میانگین: 3]
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments