تعمیر پمپ سیرکولاتور پکیج

تعمیر پمپ سیرکولاتور پکیج

نیاز به تعمیر پمپ سیرکولاتور پکیج معمولا در مواقع خرابی روتور رخ می‌دهد. پکیج‌ها نوعی وسیله گرمایشی هستند که جایگزین شوفاژ و موتورخانه‌های قدیمی، در ساختمان‌های جدید و نوساز شده‌اند. یکی از اصلی‌ترین اجزای پکیج‌ها، پمپ‌ آن است که وظیفه به گردش درآوردن آب درون سیستم را بر عهده دارد. چه عواملی ممکن است منجر به خرابی این پمپ شود؟

پمپ‌های سیرکولاتور یک وظیفه اصلی دارد و آن هم در جریان قرار دادن آب در مسیر پکیج تا رادیاتور است، می‌توانید حدس بزنید که خرابی این پمپ چه مشکلاتی را باعث می‌شود، عدم انتقال آب و همچنین سرد بودن رادیاتورها از جمله مشکلاتی است که در هنگام خرابی پمپ سیرکولاتور به وجود می‌آید.

خرابی این پمپ‌ها دارای علائم مشخصی مانند بوی سوختگی از پکیج، مشکل در گردش آب، عدم گرم شدن پکیج خبر از خرابی این پمپ می‌دهد.

استفاده کردن از پکیج‌ها مزیت‌های مختلفی را به همراه دارد، مواردی مانند تنظیم درجه گرمی آب، عدم صدا در هنگام کار و … . لزوم سرویس دوره‌ای پمپ‌های پکیج و همچنین تعمیر قطعات خراب در پکیج باعث می‌شود تا پمپ سیرکولاتور پکیج مدت زمان بیشتری را بدون مشکل کار کند. توجه داشته باشید که عدم سرویس دوره‌ای پمپ سیرکولاتور پکیج می‌تواند باعث خرابی کامل پکیج شود و هزینه‌های زیادی را روی دوش شما بگذارد.

 در ادامه این مقاله پاسخ می‌دهیم.

پمپ پکیج و علل خرابی آن

پمپ پکیج و علل خرابی آن

تعمیر پمپ پکیج سیرکولاتور، یکی از چالش‌هایی است که معمولا افرادی که از پکیج‌ها به عنوان منبع گرمایی استفاده می‌کنند، با آن مواجه می‌شوند. قبل از آنکه به سراغ بررسی دلایل خرابی این پکیج‌ها و اجزای آن برویم، اجازه دهید بگوییم که اصلا پکیج‌ها چه وظایفی دارند و مزیت آن‌ها نسبت به شوفاژهای قدیمی چیست؟

احتمالا موتورخانه‌های قدیمی در ساختمان‌های مسکونی یا اداری را دیده باشید؛ پکیج‌ها نیز نوعی سیستم گرمایشی هستند که به نوعی می‌توان آن‌ها را نسلی جدید و پیشرفته از همان موتورخانه‌های قدیمی دانست. از پکیج‌ها می‌توان به دو صورت زمینی و دیواری استفاده کرد و مزیت بزرگ آن‌ها نسبت به شوفاژ و یا رادیاتور، امکان قرار گرفتن آن‌ها درون واحدهای ساختمانی است. نمایندگی پمپ لوارا یکی از بهترین طراحان و تولیدکنندگان این پمپ است که با رعایت تمامی استانداردهای جهانی و کیفیت بالا درصد نیاز به تعمیر را کاهش داده است.

مزایای پکیج نسبت به سیستم‌های گرمایشی قدیمی

با ورود پکیج‌ها به بازار، شمار زیادی از افراد از آن‌ها استقبال کردند. این پکیج‌ها کاربردهای گوناگونی دارند؛ به عنوان مثال از آن‌ها برای گرم کردن منازل و همچنین تامین آب گرم واحد ساختمانی استفاده می‌شود. به عبارتی وظیفه این پکیج‌ها گرم کردن آب و انتقال آن به شوفاژ و رادیاتورها است؛ بدین وسیله گرمای ناشی از شوفاژ محیط خانه را نیز گرم می‌کند.

پمپ سیرکولاتور پکیج

هرچند ممکن است به دلایلی نیاز به تعمیر قسمت‌هایی از پکیج مانند تعمیر پمپ سیرکولاتور پیدا کنید، اما با این وجود استفاده از پکیج‌ها مزایای متعددی دارد که برخی از آن‌ها عبارتنداز:

 • امکان تنظیم کردن دمای پکیج به میزان دلخواه
 • تولید نکردن سروصدای اضافه حین کار
 • اشغال نکردن فضای زیادی از منزل
 • امکان نصب سریع و راه‌اندازی آسان
 • کاهش مصرف انرژی ساختمان
 • داشتن امنیت بالا
 • و …

اهمیت سرویس و تعمیر پکیج‌ها

پکیج‌های گرمایشی نیز مانند هر سیستم دیگری از اجزای مختلفی تشکیل شده‌اند که ممکن است به دلایل مختلف، نیاز به تعمیر و یا تعویض پیدا کنند. دلایل متعددی می‌تواند منجر به خرابی پکیج‌ها شوند و این خرابی‌ها نیز با نشانه‌های مختلفی بروز می‌کنند. به عنوان مثال یکی از رایج‌ترین مشکلات پکیج‌ها، گرم نکردن آب است که برای تعمیر پمپ شوفاژ و پمپ سیرکولاتور، باید اجزای پمپ را بررسی کرد تا اشکال‌زدایی شود.

هر پکیج از اجزای مختلفی ساخته شده است و خرابی در هر بخش می‌تواند عملکرد دیگر بخش‌ها را نیز مختل کند. به عنوان مثال اگر به موقع اقدام به تعمیر پمپ سیرکولاتور پکیج کنید، از پرداخت هزینه‌‌های بیشتر برای تعمیر دیگر بخش‌های پکیج جلوگیری خواهید کرد.

همچنین سرویس کردن دوره‌ای این پکیج‌ها نیز لازم و ضروری است؛ چراکه مسائلی چون جرم گرفتن لوله و تجمع رسوب در آن‌ها، می‌تواند منجر به کاهش راندمان پکیج‌ها شود.

پمپ سیرکولاتور پکیج چیست و چه عواملی منجر به خرابی آن می‌شود؟

پمپ‌ها همیشه وظیفه به گردش درآوردن آب درون سیستم‌های گرمایشی را بر عهده دارند و پمپ سیرکولاتور پکیج نیز همان‌طور که از اسمش پیداست، آب را در مدار گرمایشی به حرکت در می‌آورد. اما چرا به آن پمپ سیرکولاتور گفته می‌شود و چرا ممکن است نیاز به تعمیر پمپ سیرکولاتور پکیج پیدا کنیم؟

این پمپ در پکیج‌ها، آب را از رادیاتور مکش کرده و آن را به سمت مبدل اولیه هدایت می‌کند. وظیفه این مبدل اولیه، گرم کردن آب توسط مشعل‌ها است. سپس آب گرم شده در مبدل اولیه، به رادیاتورها یا مبدل ثانویه منتقل می‌شود و پس از آنکه حرارت و گرمای خود را از دست داد، دوباره وارد پمپ شده و یک بار دیگر این مسیر را طی می‌کند. از همین‌رو است که به این پمپ، پمپ سیرکولاتور گفته می‌شود.

مزایای پمپ سیرکولاتور

اگر زمانی نیاز به تعمیر پمپ سیرکولاتور پکیج پیدا کردید، جای نگرانی نخواهد بود چراکه می‌توانید آن را به راحتی تعمیر کرده و از خرابی‌های بیشتر جلوگیری کنید. برای عیب یابی، سرویس دوره‌ای و همچنین رفع اختلال‌های موجود در عملکرد پکیج‌های خود، باید از تعمیرکار مخصوص این حرفه استفاده کنید.

 در حالت کلی پمپ‌های سیرکولاتور نسبت به دیگر پمپ‌ها دارای مزایایی هستند که به عنوان برخی از این مزایا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • هزینه پایین نگهداری و یا تعمیر آن‌ها
 • تنوع در مدل و سایز در بازار
 • عملکرد بدون صدا
 • مصرف بهینه انرژی
 • نصب سریع و آسان

چگونگی تعمیر پمپ سیرکولاتور پکیج

چگونگی تعمیر پمپ سیرکولاتور پکیج

یکی از اجزایی که در پکیج‌ها نقش بسیار مهمی داشته و خرابی آن می‌تواند صاحبان پکیج را به دردسر بیندازد، پمپ سیرکولاتور این پکیج‌ها است. کمی قبل به طور مفصل، به وظیفه این پمپ و توضیح نحوه عملکرد آن پرداختیم. اما در صورت خرابی آن باید چه اقدامی انجام دهیم؟

لازم به ذکر است که پمپ‌ آب گراندفوس، یکی از رایج‌ترین پمپ‌های پکیجی به شمار می‌روند و خرابی قطعه روتور نیز یکی از اصلی‌ترین دلایلی است که باعث ایجاد اختلال در عملکرد پمپ پکیج‌ها می‌شود.

در صورت عدم تعمیر ساییدگی‌های قطعه روتور، ممکن است به طور کلی پمپ سوخته و هزینه زیادی بابت تعویض آن بر روی دستتان بماند. بنابراین برای تعمیر پمپ سیرکولاتور و به طور کلی برای سرویس دوره‌ای پکیج‌های خود بهتر است حتما از افراد متخصص کمک بگیرید.

علائمی که خبر از سوختن پمپ می‌دهند!

از کجا بفهمیم موقع تعویض پمپ پکیج رسیده است؟ نشانه‌هایی وجود دارد که خبر از سوختن پمپ و تعویض آن دارند. فراموش نکنید که تعمیر پمپ و یا تعویض قطعات آن از تعویض پمپ سیرکولاتور و جایگزین کردن آن با یک پمپ نو، کم هزینه‌تر است. بنابراین اگر به تعمیر پمپ سیرکولاتور پکیج در سرویس‌های ماهانه دقت بیشتری داشته باشید، این هزینه‌های اضافه را نخواهید پرداخت.

 به عنوان مثال اگر بوی سوختگی شدید از پمپ پکیج به مشام برسد، دیگر زمان آن رسیده که این پمپ به کلی تعویض شود. و یا پریدن برق کنتور هنگام به برق زدن دو شاخ پکیج نیز یکی دیگر از نشانه‌های خرابی پمپ پکیج‌ها به شمار می‌رود.

جمع‌بندی این مطلب

همان‌طور که در این مقاله خواندیم، این روزها بسیاری از ساختمان‌های مسکونی، دولتی و اداره‌جات از پکیج‌ها به عنوان سیستم گرمایشی استفاده می‌کنند. این پکیج‌ها را می‌توان نسل جدید موتورخانه‌های قدیمی دانست که دارای مزایای بیشتری نسبت به آن‌ها هستند.

 به عنوان مثال شوفاژهای قدیمی نیاز به موتورخانه دارند اما پکیج‌ها درون خود واحدهای ساختمانی قرار می‌گیرند. اگر از پکیج استفاده می‌کنید و به دلایلی نیاز به تعمیر پمپ سیرکولاتور پکیج پیدا کرده‌اید، با نکاتی که در این مقاله ذکر شد می‌توانید با کمک یک متخصص و فرد تاسیساتی مشکل ایجاد شده در پمپ پکیجتان را برطرف کنید.

قطعات تشکیل دهنده پمپ پکیج چیست؟

به طور کلی قطعات پمپ پکیچ از سه قسمت سیم پیج پمپ و روتور، محوراصلی پروانه پمپ و کیت برق پمپ تشکیل شده است.
هر پمپ پکیج پایه از قسمت‌های زیر تشکیل شده است.
سیستم پیچ پمپ
روتور
محور اصلی پروانه پمپ
کیت برق پمپ آب

علت داغ شدن پمپ پکیج چیست؟

دلایل مختلفی برای داغ شدن پمپ پکیج وجود دارد که از جمله این موارد می‌توان به گزینه‌های زیر اشاره کرد.
باز بودن شیر رفت و برگشت
وجود جرم و آشغال در صافی برگشت
و …

دلایل نشتی پمپ پکیج چیست؟

عوامل مختلفی می‌تواند در نشتی پمپ آب دخیل باشد که از جمله این موارد می‌توان به گزینه‌های زیر اشاره کرد.
اشتباه نصب کردن پمپ پکیج
خرابی کاسه نمد پمپ آب
وجود نشتی در قطعات پمپ آب

نحوه هواگیری پمپ سیرکولاتور چگونه است؟

هواگیری در تمامی پمپ‌های سیرکولاتور لازم و ضروری است. شما می‌توانید با توجه به نقشی فنی اقدام به هواگیری نمایید.

[کل: 1 میانگین: 5]
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments