علت بالا نرفتن فشار پمپ آب

علت بالا نرفتن فشار پمپ آب چیست؟ پمپ‌های آب خانگی برای تقویت و افزایش فشار آب در ساختمان‌های پر جمعیت مورد استفاده قرار می‌گیرند تا ساکنین ساختمان با مشکل کمبود آب و یا افت فشار در ساعات پیک مصرف مواجه نشوند.

اما گاهی به دلایل مختلفی، این پمپ‌های آب خود نیز دچار کاهش فشار می‌شوند. در این مقاله می‌خواهیم علل افت فشار پمپ‌های آب و راه‌های رفع این مشکل را بررسی کنیم.

کاهش فشار پمپ آب می‌تواند مشکلات مختلفی را برای اهالی یک ساختمان ایجاد کند. عوامل مختلفی وجود دارد که باعث می‌شود فشار پمپ آب کاهش یابد، از جمله این موارد می‌توان به گزینه‌های زیر اشاره کرد.

کار بدون خاموشی پمپ آب: از جمله دلایلی که می‌تواند باعث بالا نرفتن فشار پمپ آب خانگی شود، کار بدون وقفه پمپ آب است. پمپ آب هم مانند هر وسیله الکترونیکی دیگری اگر در مدت زمان طولانی کار کند بی‌شک با مشکلات مختلفی رو به رو می‌شود.

خرابی برد پمپ آب: دومین دلیلی که باعث می‌شود فشار آب پمپ زیاد نشود، خرابی در برد پمپ است؛ برد هر پمپ آب خانگی همان مغز پمپ است که دستورهای از قبل تعیین شده‌ای را برای اجرا صادر می‌کند. در صورتی که این برد دچار خرابی شده باشد فشار پمپ کاهش پیدا می‌کند و در صورتی که فکری برای تعمیر پمپ آب برداشته نشود پمپ به صورت کامل خراب خواهد شد.

خاموش و روشن شدن‌های پی در پی پمپ آب: این مورد می‌تواند پمپ آب را با مشکلات مختلفی رو به رو کند که اولین مشکل را می‌توان کاهش فشار پمپ آب خانگی در نظر گرفت. در صورتی که پمپ آب در بازه‌های زمانی کوتاه روشن و خاموش می‌شود نیاز است که به تعمیرکار پمپ مراجعه کنید.

داغ شدن بیش از اندازه پمپ آب خانگی: داغ شدن برای هر قطعه مکانیکی و الکتریکی باعث خواهد شد که آن قطعه مشکلات مختلفی را به همراه داشته باشد، اگر پمپ آب شما بیش از حد معمول داغ می‌شود نیاز است برای رفع این داغی اقدامی انجام دهید تا پمپ آب دچار خرابی نشود.

تنظیم نبودن فشار پمپ، جمع شدن رسوبات در پروانه و مجرای خروجی پمپ،  استفاده از پمپ‌های دست دوم و همچنین خرید پمپ بدون کیفیت از جمله علت‌های بالا نرفتن فشار پمپ آب خواهد بود. در ادامه این مقاله به بررسی دقیق این موارد خواهیم پرداخت با ما همراه باشید.

پمپ آب خانگی و علت کاهش فشار آن‌ها

یکی از مشکلاتی که معمولا ساکنین ساختمان‌های چند طبقه با آن مواجه هستند، مشکل افت فشار آب در ساعت‌های اوج مصرف مانند اول صبح است. راههای افزایش فشار آب ساختمان زیاد است اما یکی از متداول‌ترین راه‌های تقویت فشار آب، استفاده از پمپ‌های آب خانگی است. پمپ آب خانگی از طریق تبدیل نیروی الکتریسیته به نیروی مکانیکی، فشار آب ساختمان را تقویت می‌کند.

روشن نشدن پمپ و بالا نرفتن فشار پمپ آب، دو مورد از رایج‌ترین مشکلاتی هستند که برای پمپ‌های آب خانگی رخ می‌دهند. این مشکلات می‌تواند به دلایل مختلفی رخ دهد که قرار است در این مقاله علت بالا نرفتن فشار پمپ آب را بررسی کنیم.

علت بالا نرفتن فشار پمپ آب چیست؟

اگر از پمپ‌های آب خانگی برای رفع مشکل افت فشار استفاده می‌کنید، ممکن است با چالش بالا نرفتن فشار پمپ مواجه شده باشید. این مشکل می‌تواند به دلایل مختلفی بروز کند. به عنوان مثال داغ شدن بیش از حد پمپ، خاموش و روشن کردن پی در پی آن، ایجاد صدا و لرزش حین کار کردن پمپ و بدون وقفه کار کردن همگی می‌توانند از دلایل بالا نرفتن فشار پمپ آب باشند. در ادامه هر یک از این موارد را به صورت جداگانه بررسی خواهیم کرد.

بدون وقفه کار کردن پمپ و خرابی برد ست کنترل پمپ

یک علت بالا نرفتن فشار پمپ آب، بی وقفه کار کردن آن است. اما علت این موضوع چیست و چرا ممکن است با بی وقفه کار کردن پمپ، فشار آن بالا و پایین شود؟ خرابی تجهیزات اتوماتیک پمپ آب، یکی از مهم‌ترین دلایل عملکرد نامناسب پمپ‌های آب خانگی است. ست کنترل و مخزن پمپ آب دو قطعه مهم در پمپ‌های آب خانگی هستند که در صورت خرابی آن‌ها، پمپ با مشکل مواجه می‌شود. معمولا پمپ‌های پدرولو بعد از مدت طولانی استفاده دچار اختلال می‎شوند و نیاز به تعمیر  دارند. یکی از عواملی که باعث می‌شود که به فکر تعمیر پمپ‌های پدرولو بیفتیم، کم فشار بودن آب آن است.

در مورد بالا نرفتن فشار پمپ آب در صورت روشن بودن بی وقفه پمپ نیز ممکن است برد ست کنترل خراب شده باشد. بنابراین اگر با افت فشار پمپ آب مواجه شده‌اید، برد ست کنترل را چک کنید و در صورت خرابی آن را تعویض کنید.

خاموش و روشن شدن پی در پی پمپ آب

یک علت بالا نرفتن فشار پمپ آب را می‌توان پشت سر هم خاموش و روشن کردن پمپ آب دانست. زمانی که پمپ بارها پشت سر هم خاموش و روشن می‌شود، ممکن است دیافراگم داخل منبع سوراخ شود و این موضوع افت فشار پمپ را به دنبال خواهد داشت.

با سوراخ شدن دیافراگم چه اتفاقی رخ می‌دهد که منجر به کاهش افت فشار آب می‌شود؟ بادی که در داخل دیافراگم وجود دارد، وظیفه کنترل فشار آب را برعهده خواهد داشت. در صورت سوراخ شدن دیافراگم، این باید کاهش یافته و تنظیم فشار نیز با مشکل مواجه می‌شود.

داغ شدن بیش از حد پمپ آب و هوا گرفتن آن

یک علت بالا نرفتن فشار پمپ آب نیز می‌تواند داغ شدن بیش از حد این پمپ باشد. اما چرا گاهی اوقات پمپ بیش از حد داغ می‌شود؟ یکی از دلایل داغی بیش از حد پمپ‌های آب خانگی، هوا گرفتن آن‌ها است. در صورت هوا گرفتن و داغ شدن پمپ، ممکن است فشار پمپ آب نیز کاهش یابد.

بنابراین اگر متوجه داغ شدن بیش از حد پمپ آب شده‌اید باید جهت هواگیری آن اقدام کنید و در صورت نیاز پمپ را تعمیر کنید. با رفع این مشکل، علت بالا نرفتن فشار پمپ آب نیز رفع خواهد شد. هوا گرفتن پمپ علاوه بر کاهش فشار آب، می‌تواند منجر به روشن نشدن پمپ نیز شود؛ بنابراین نسبت به هواگیری پمپ باید توجه بیشتری داشته باشید.

تنظیم نبودن فشار پمپ آب

یکی از رایج‌ترین دلایل بالا نرفتن فشار پمپ آب این است که این فشار تنظیم نشده است! اما تنظیم نبودن فشار پمپ آب به چه مواردی مربوط است؟ همان‌طور که کمی پیش گفتیم سوارخ شدن دیافراگم و تنظیم نبودن فشار هوا داخل دیافراگم، یکی از مواردی است که می‌تواند منجر به برهم خوردن تنظیم فشار آب پمپ شود.

یک علت بالا نرفتن فشار پمپ آب نیز می‌تواند مربوط به تنظیم نبودن کلید اتومات باشد. کلید‌ اتومات به دو صورت کلید مکانیکی و کلید دیجیتالی است. اگر از کلید اتومات و یا پرشر سوئیچ استفاده می‌کنید، برای رفع افت فشار پمپ آب این پرشر را نیز چک کنید.

تجمع رسوبات در پروانه‌های پمپ

یک علت دیگر بالا نرفتن فشار پمپ آب، گیر کردن اجسام خارجی لابه‌لای پروانه‌ها یا تجمع رسوبات است. اما چطور می‌توانیم متوجه این موضوع شویم و تشخیص دهیم که افت فشار پمپ، به دلیل رسوبات تجمع یافته است؟ نکته‌ای که باید به آن دقت کنید این است که پمپ آب خانگی نباید با سر و صدای زیاد یا ارتعاش کار کند.

اگر پمپ حین کار کردن صدا و ارتعاش زیادی دارد، دلیل آن می‌تواند برخورد رسوبات و یا اجسام خارجی به پروانه برنجی باشد. این مشکل راندمان کاری پمپ را کاهش داده و در نهایت منجر به کاهش افت فشار پمپ آب می‌شود.

خرید پمپ و قطعات با کیفیت پایین

به عنوان آخرین علت بالا نرفتن فشار پمپ آب می‌توان به استفاده از پمپ و یا قطعات بی‎ کیفیت اشاره کرد. پمپ‌های آب خانگی انواع مختلفی دارند که برای خرید مناسب‌ترین نوع آن باید فاکتورهایی را در نظر داشته باشد؛ فاکتورهایی چون متراژ ساختمان، تعداد طبقات، میانگین مصرف آب توسط ساکنین، تعداد شیرهای آب در ساختمان و …

با در نظر گرفتن این فاکتورها می‌توانید پمپی متناسب با نیاز ساختمانتان خریداری کنید. برای اینکه با مشکلاتی نظیر سوختن پمپ، روشن نشدن آن و یا بالا نرفتن فشار پمپ مواجه نشوید، بهتر است با مشورت و از نمایندگی‌های معتبر  همانند نمایندگی پمپ لوارا پمپ آب را خریداری کنید.

خلاصه‌ای از آنچه در این مطلب خواندیم

افت فشار آب در ساعات پیک مصرف، یکی از مشکلاتی است که اکثر آپارتمان‌های چندین طبقه با آن مواجه می‌شوند. برای حل این مشکل راهکارهای متفاوتی وجود دارد و یکی از کاربردی‌ترین آن‌ها، استفاده از پمپ آب خانگی است.

پمپ‌های آب خانگی بیشترین کاربرد را در تقویت و افزایش فشار آب خواهند داشت. اگر به دنبال علت بالا نرفتن فشار پمپ آب هستید، در این مقاله به 6 دلیل کاهش فشار پمپ و راه‌های حل این مشکل اشاره کرده‌ایم.

 

رفع مشکل صدای پمپ آب چگونه است؟

برای رفع مشکل صدای پمپ آب نیاز است که با یک متخصص تعمیر پمپ آب مشورت نمایید اما با این حال پیروی کردن از موارد زیر می‌تواند باعث کاهش صدای پمپ شود.
عدم نصب تانکر پمپ آب در نزدیکی دیوار
استفاده از عایق صدا برای کاهش صدای پمپ آب
انجام سرویس دوره‌ای پمپ آب
قرار گرفتن پمپ آب در یک محیط تراز و هم سطح یا همان نصب پمپ آب در بهترین حالت ممکن

علت یکسره شدن اتومات پمپ آب چه چیزی است؟

دلایل مختلفی برای یکسره کار کردن اتومات پمپ آب وجود دارد که از این میان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.
داغ شدن منبع دیافراگمی پمپ آب
خرابی در سیستم پمپ
وجود گرد و خاک در اتومات پمپ

[کل: 1 میانگین: 5]
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments