چرا پمپ آب خانگی روشن نمی‌شود؟

علت روشن نشدن پمپ آب خانگی

علت روشن نشدن پمپ آب خانگی چیست؟ اگر شما هم با افت فشار آب در ساختمانتان مواجه شده باشید، ممکن است برای رفع این چالش از پمپ‌های آب خانگی استفاده کنید که معمولا بر روی پشت بام ساختمان‌ها قرار می‌گیرند.

استفاده از پمپ آب یکی از رایج‌ترین راههای افزایش فشار آب ساختمان است اما گاهی اوقات ممکن است به دلایلی این پمپ‌ها روشن نشوند. در این مقاله پس از بررسی کاربرد و انواع پمپ‌های آب، علل احتمالی روشن نشدن آن‌ها را نیز بررسی خواهیم کرد.

افت فشار آب ساختمان و دلایل آن

افت فشار آب مخصوصا در زمان پیک مصرف، یکی از مشکلاتی است که معمولا ساکنین ساختمان‌های بزرگ و پر جمعیت با آن مواجه هستند. کاهش فشار آب دلایل مختلفی دارد و راههای افزایش فشار آب ساختمان نیز متعدد هستند. از همین‌رو اگر با افت فشار آب در ساختمانتان مواجه هستید قبل از هر چیزی باید علت بالا نرفتن فشار آب را پیدا کنید.

آیا شیرهای آب، لوله کشی و یا اتصالات دچار نشتی نشده‌اند؟ لوله کشی و سیستم پکیج و یا آبگرمکن را چک کرده‌اید؟ گاهی اوقات نیز به دلیل قدیمی بودن ساختمان، لوله‌های قدیمی دچار رسوب شده‌اند و همین موضوع منجر به افت فشار آب شده است. همان‌طور که گفتیم راه‎های متعددی برای رفع افت فشار آب در ساختمان‌ها وجود دارد که یکی از این راهکارها استفاده از پمپ آب خانگی است. در این مقاله می‌خواهیم به بررسی علت روشن نشدن پمپ آب خانگی بپردازیم.

پمپ آب خانگی چیست و چه کاربردی دارد؟

یکی از راهکارهای افزایش فشار آب ساختمان، استفاده از پمپ‌های آب است. پمپ آب خانگی در واقع دستگاهی است که نیروی الکتریسته را به نیروی مکانیکی تبدیل می‌کند. ساختمان‌های مسکونی، شرکت‌ها و دیگر اماکنی که با کاهش فشار آب مواجه هستند، برای تقویت فشار آب ساختمان خود می‌توانند از این پمپ‌ها استفاده کنند.

اما گاهی اوقات این پمپ‌ها روشن نشده و فشار آب ساختمان را کاهش می‌دهند. علت روشن نشدن پمپ آب خانگی چیست؟ اگر می‌خواهید پمپ آبی خریداری کنید که بدون هیچ مشکلی به تقویت فشار آب ساختمان کمک کند، باید با انواع آن به خوبی آشنا باشید. پمپ‌های آب خانگی انواع مختلفی دارند که در ادامه به بررسی آن‎ها و علت روشن نشدنشان خواهیم پرداخت.

انواع پمپ آب خانگی

پمپ‌های آبی که ساختمان‌های مسکونی و آپارتمان‌های تجاری برای افزایش فشار آب از آن‌ها استفاده می‌کنند دارای انواع مختلفی هستند که بسته به نیازتان می‌توانید مناسب‌ترین نوع آن را خریداری کنید.

مهم‌ترین موضوعی که باید به آن دقت کنید این است که پمپ‌ها را باید با توجه به تعداد طبقات ساختمان، میزان مصرفی آب توسط ساکنین، متراژ ساختمان، تعداد شیرهای آب موجود در ساختمان و … خریداری کنید. علت روشن نشدن پمپ آب خانگی می‌تواند به دلایل مختلفی باشد اما قبل از آن با انواع این پمپ‌ها آشنا شوید.

  • پمپ آب خانگی نیم اسب
  • پمپ آب خانگی یک اسب بخار بشقایی
  • پمپ آب خانگی یک اسب بخار دو پروانه
  • پمپ آب خانگی یک و نیم اسب بخار دو پروانه
  • پمپ آب جتی یک اسب بخار
  • پمپ آب خانگی دو اسب بخار

علت روشن نشدن پمپ آب خانگی چیست؟

گاهی اوقات پمپ‌های آب ممکن است روشن نشوند و یا به درستی کار نکنند. این مشکل می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد که در ادامه می‌خواهیم چند مورد از این دلایل را بررسی کنیم. اگر شما نیز با مشکل روشن نشدن این پمپ‌ها مواجه شده‌اید، ادامه این مطلب را مطالعه کنید.

1.    خرابی قطعات پمپ

یکی از رایج‌ترین دلایل روشن نشدن پمپ، بروز مشکل در تجهیزات اتوماتیک پمپ است. مخزن تحت فشار و ست کنترل، دو قطعه از پمپ‌های خانگی هستند که به آن‌ها تجهیزات اتوماتیک پمپ خانگی نیز گفته می‌شود. در صورت خرابی این قطعات، ممکن است پمپ آب روشن نشود.

یکی از مهم‌ترین دلایل خرابی این قطعات، خریدن ست کنترل یا مخزن تحت فشار بی‌کیفیت است که بعد از مدتی کوتاهی باید به تعمیر ست کنترل پمپ آب بپردازید. بنابراین اگر می‌خواهید در عملکرد پمپ آب خانگی که خریداری کرده‌اید هیچ ایرادی وارد نباشد، از قطعات باکیفیت برای پمپ استفاده کنید. به این موضوع دقت داشته باشید که اگر ست کنترل، آمپری بالاتر از آمپر اسمی الکتروموتور داشته باشد، کنتاکت‌های پمپ را خراب می‌کند و زمانی که کنتاکت‌ها خراب شوند پمپ روشن نخواهد شد!

2.    گیر کردن پروانه‌ها

یک علت روشن نشدن پمپ آب خانگی، گیر کردن پروانه‌های پمپ است. گیر کردن جسم خارجی در پروانه‌های یک پمپ بسیار رایج است که معمولا منجر به از کار افتادن پمپ و روشن نشدن آن می‌شود. علاوه بر اجسام خارجی که می‌توانند چرخش قطعات مکانیکی مانند پروانه‌ها را مختل کنند، رسوب گرفتن نیز می‌تواند مانع از چرخش درست پروانه شده و منجر به روشن نشدن پمپ شود.

بنابراین اگر پمپ روشن نمی‌شود ابتدا باید پروانه‌ها و پس از آن رسوب را چک کرده و در صورت وجود مشکل آن را برطرف کنید. در صورت رسوب طولانی مدت یا گیر کردن یک شی خارجی در پروانه‌ها، ممکن است به کلی پمپ بسوزد؛ از همین‌رو بهتر است هر چه زودتر منشا روشن نشدن پمپ را پیدا کرده و مشکل را برطرف کنید.

3.    پمپ آب باکیفیت خریداری کنید

اصلی‌ترین علت روشن نشدن پمپ آب در برخی مواقع خرید پمپ بی‌کیفیت و ارزان قیمت است. شاید برای خرید محصول دست دوم و یا تقلبی هزینه کمتری بپردازید، اما در آینده باید هزینه تعمیر پمپ آب را هم بدهید و برای تعویض آن قطعات آن اقدام کنید. 

برای جلوگیری از این هزینه‌های اضافه باید با شناخت انواع پمپ و کیفیت و عملکرد هر یک، مناسب‌ترین نوع پمپ را خریداری کنید. همچنین به شما توصیه می‌کنیم حتما از فروشگاه‌های معتبر خرید کنید.

4.    هوا گرفتن پمپ آب

آخرین علت روشن نشدن پمپ آب خانگی که می‌خواهیم بررسی کنیم، هوا گرفتن پمپ است. روشن نشدن پمپ به دلیل هواگرفتگی آن خیلی شایع نیست چراکه هوا گرفتن پمپ، منجر به عدم پمپاژ آب توسط آن می‌شود و ارتباط زیادی با روشن شدن و یا نشدن پمپ ندارد.

اما در برخی از موارد نیز با هواگیری پمپ، مشکل روشن نشدن پمپ رفع شده است. بنابراین اگر راهکارهای ذکر شده در قسمت‌های قبل را بررسی کردید و باز هم پمپ روشن نشد، می‌توانید به عنوان آخرین راهکار هوای داخل پمپ را نیز بررسی کنید. ممکن است علت روشن نشدن پمپ آب شما همین مورد باشد!

جمع‌بندی این مقاله

افت فشار آب مخصوصا در ساعات پیک مصرف در ساختمان‌های چند طبقه، یکی از چالش‌هایی است که ساکنین ساختمان با آن مواجه می‌شوند. کاهش فشار آب دلایل مختلفی دارد و از راه‌های مختلفی نیز می‌توان به تقویت فشار آب کمک کرد.

استفاده از پمپ آب خانگی برای تقویت فشار آب، یکی از راهکارهای رایج است که معمولا آپارتمان‌های چندین طبقه از آن استفاده می‌کنند. به دنبال علت روشن نشدن پمپ آب خانگی هستید؟ در این مقاله 4 مورد مهمی که می‌تواند منجر به روشن نشدن پمپ شود را مورد بررسی قرار داده‌ایم.

علت قطع و وصل شدن مکرر پمپ آب چیست؟

دلایل مختلفی را می‌توان برای قطع و وصل شدن پر تکرار پمپ را در نظر گرفت که از جمله این موارد می‌توان به گزینه‌های زیر اشاره کرد.
داشتن هرگونه نشتی در ساختار لوله کشی ساختمان
وجود هوا در پمپ آب که نیاز به هواگیری دارد
مشکل در شیر یکطرفه پمپ آب
عدم توجه به کارایی لازم پمپ آب
استفاده از پمپ‌های آب چینی و دست دوم
عدم تنظیم دقیق پرشر سوئیچ پمپ آب

علت گیرپاژ کردن پمپ چیست؟

دلایل مختلفی را می‌توان برای گیرپاژ کردن پمپ آب در نظر گرفت که از جمله مهم‌ترین آن‌ها از قرار زیر است.
گیر کردن پروانه پمپ آب به بدنه پمپ آب
زنگ زدگی قطعات پمپ آب
خراب شدن بلبرینگ پمپ آب که نیاز به تعمیر بلبرینگ پمپ آب خواهد بود
وجود ذرات خارجی در داخل موتور و جلوگیری از کارکرد صحیح پمپ

علت روشن ماندن چراغ قرمز یا failure چیست؟

این چراغ که با نام چراغ قرمز شناخته می‌شود هر گونه خرابی در سیستم پمپ، کمبود آب ورودی به پمپ آب، مسدود شدن مسیر و مواردی از این دست را با روشن شدن به نمایش می‌گذارد.

علت عدم مکش پمپ آب چیست؟

عوامل مختلفی می‌توانند در عدم مکش پمپ آب دخیل باشند از جمله این موارد می‌توان به گزینه‌های زیر اشاره کرد.
مسدود بودن لوله‌های قبل از پمپ
کاهش فشار آب شهری
شکسته شدن پروانه پمپ آب که نیاز به تعمیر پروانه پمپ آب خواهد بود
خرابی در شافت، بلبرینگ یا ضعیف عمل کردن سیستم پمپاژ آب

[کل: 3 میانگین: 3.7]
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments