آموزش تعویض بلبرینگ پمپ آب خانگی

آموزش تعویض بلبرینگ پمپ آب خانگی

آموزش تعویض بلبرینگ پمپ آب خانگی به چه صورت است؟ آیا می‌دانستید بلبرینگ‌ها یکی از مهم‌ترین اجزای هر پمپ آبی هستند؟ در صورت خرابی یا درست کار نکردن این قطعه، پمپ نمی‌تواند به درستی آب را پمپاژ کند. اگر بلبرینگ‌های پمپ آب عمر مفید خود را کرده باشند، باید آن‌ها را تعویض کنید. در این مقاله در 3 گام به صورت خلاصه نحوه تعویض بلبرینگ را آموزش خواهیم داد.

هر پمپ آب از قطعات مختلفی تشکیل شده است اطلاع دقیق از این قطعات و شناسایی کارکرد هر قطعه باعث خواهد شد تا در رابطه با پمپ‌ها اطلاعات مناسبی داشته باشید و در زمان ایجاد مشکل بتوانید تشخیص دهید مشکل به وجود آمده از کدام قسمت پمپ است.

می‌دانیم که بلبرینگ‌ها در هر پمپ آب یکی از اصلی‌ترین قطعات برای کارکرد صحیح پمپ هستند. کارکرد نامناسب پمپ و همچنین ایجاد مشکل در این قطعه می‌تواند باعث بروز خرابی‌های زیادی در پمپ شود، به همین دلیل پیشنهاد می‌شود حتما به صورت دوره‌ای پمپ توسط سرویس‌ کار پمپ آب بازدید شود.

هر بلبرینگی که خراب می‌شود دارای دو نشانه اصلی است، کاهش توان پمپ و همچنین به گوش رسیدن صدای غیر طبیعی در هنگام کار کردن پمپ آب است. در صورتی که این دو نشانه در پمپ آب شما وجود داشته باشد، احتمال خرابی بلبرینگ پمپ آب شما بسیار بالا است.  

قطعات تشکیل دهنده پمپ آب خانگی

قطعات پمپ آب خانگی

کاهش فشار آب در برخی از ساختمان‌های مسکونی و تجاری، یکی از دلایل استفاده از پمپ‌های آب خانگی به شمار می‌رود. اصلی‌ترین کاربرد این پمپ‌های آب، تقویت فشار آب است. پمپ‌ها انواع گوناگونی دارند که متناسب با نوع نیاز مورد استفاده قرار می‌گیرند. اگر می‌خواهید پمپی خریداری کنید که بیشترین مقدار بازدهی را داشته باشد و تعداد دفعات نیاز به تعمیر پمپ آب به حداقل برسد، باید به مواردی چون:

 • متراژ ساختمان
 • تعداد طبقات
 • تعداد شیرهای آب موجود در ساختمان
 • میزان آب مصرفی توسط ساکنین ساختمان

توجه داشته باشید تا پمپ آبی خریداری کنید که بیشترین میزان کاربرد را برایتان داشته باشد. قطعات تشکیل دهنده یک پمپ آب بسته به نوع آن متفاوت است. اما برخی از اجزای تشکیل دهنده هر پمپی عبارتنداز:

 1. بلبرینگ پمپ
 2. پوسته پمپ
 3. دیفیوز پمپ
 4. رینگ سایشی پمپ
 5. رینگ خنک کاری پمپ
 6. نوار گرافیتی پمپ
 7. سیل مکانیکی پمپ
 8. واشر کاغذی پمپ
 9. محفظه آب‌بندی پمپ
 10. کاسه نمد پمپ
 11. کلید اتوماتیک پمپ و یا ست کنترل پمپ
 12. مکانیکال سیل پمپ
 13. شافت پمپ
 14. دیسک کف گرد
 15. پیستون
 16. پایه پمپ
 17. دنده پمپ
 18. گیج فشار پمپ
 19. عینکی پمپ
 20. ست و بال پمپ

تمامی این موارد به علاوه برخی دیگر از اجزایی که ممکن است که فقط در برخی از پمپ‌های آب وجود داشته باشند، وظیفه تقویت فشار آب را بر عهده دارند. موضوع مورد بحث در این مقاله، آموزش تعویض بلبرینگ پمپ آب خانگی است؛ چراکه بلبرینگ یکی از قطعات اصلی پمپ به شمار می‌رود و در صورت خرابی می‌تواند مشکل ساز شود.

بلبرینگ پمپ آب چیست و چه کاربردی دارد؟

پمپ آب نیز مانند هر وسیله دیگری به صورت دوره‌ای نیاز به چک شدن دارد. چراکه قطعات یدکی وسیله‌های این چنینی به مرور زمان دچار فرسودگی شده و در صورت تعمیر نکردن، ممکن است هزینه زیادی بر روی دستتان بگذارند، به همین دلیل برای تعمیر ست کنترل پمپ آب باید اقدامات لازم شود.

بلبرینگ پمپ آب

در کنار قطعات مهم یک پمپ مانند الکتروموتور، خازن و یا پروانه یکی دیگر از قطعاتی که از اهمیت بالایی برخوردار است، بلبرینگ پمپ اصلی‌ترین قطعه هر پمپ آب است. قبل از آنکه به سراغ آموزش تعویض بلبرینگ پمپ آب خانگی برویم، باید بدانیم که کاربرد و وظیفه این قطعه در پمپ آب چیست؟

احتمالا نام قطعه بلبرینگ را که در اغلب وسیله‌های برقی وجود دارد زیاد شنیده باشید. عمده کاربرد این قطعه چرخیدن است! شاید به نظر ساده باشد اما هر وسیله‌ای که به گردش در می‌آید، این قابلیت خود را مدیون قطعه‌ای به نام بلبرینگ است.

برای ساخت پمپ‌های آب خانگی نیز از دو عدد بلبرینگ استفاده شده است که در قسمت الکتروموتور قرار گرفته‌اند. این بلبرینگ‌ها در پمپ آب، از یکسو به الکتروموتور و از سوی دیگر به پروانه متصل شده‌اند.

علت خرابی بلبرینگ‌های پمپ آب

تا به اینجای مطلب متوجه شدید که بلبرینگ چیست و چه وظیفه‌ای بر عهده دارد؛ اما علت خرابی این قطعه چیست و چگونه می‌توان آن را تعمیر کرد؟ آیا خرابی بلبرینگ هزینه زیادی بر روی دستمان می‌گذارد؟ در صورت خرابی بلبرینگ، پمپ آب قادر به پمپاژ کردن آب نخواهد بود و این بدین معنی است که پمپ عملا از کار افتاده است!

توجه داشته باشید که کار نکردن پمپ صرفا به این معنا نیست که پمپ روشن نشود؛ گاهی اوقات مانند همین خرابی بلبرینگ‌ها پمپ روشن می‌شود اما هیچ نیروی جنبشی ایجاد نخواهد شد. چرا؟ زیرا با خرابی بلبرینگ‌ها شافت و یا محور پمپ نخواهد چرخید و در صورت نچرخیدن این قطعه، پروانه پمپ نیز بی حرکت باقی می‌ماند! آموزش تعویض بلبرینگ پمپ آب خانگی کمک می‌کند تا از خسارت‌های بیشتر جلوگیری کنید.

نشانه‌هایی که خبر از خرابی پمپ می‌دهند

چگونه متوجه شویم که بلبرینگ‌های پمپ خراب شده و از کار افتاده‌اند؟ دلایل متعددی می‌تواند بر خرابی بلبرینگ‌های یک پمپ آب موثر باشد. به عنوان مثال مواردی چون رطوبت، گرما و یا سرمای زیاد و … همگی از موارد خرابی بلبرینگ به شمار می‌روند. توجه به نشانه‌های زیر کمک می‌کند تا سریع‌تر متوجه خرابی بلبرینگ‌ها شوید.

 • کاهش توان پمپ آب؛ اگر فشار و یا توان پمپ آب کم شده است، می‌تواند به دلیل فرسودگی پمپ آب باشد. برای حل آن از طریق راه‌های افزایش فشار آب ساختمان، این مشکل را برطرف کنید.
 • به گوش رسیدن صدای غیرطبیعی از پمپ؛ یکی دیگر از نشانه‌های خرابی بلبرینگ‌های پمپ، شنیدن صدایی مشابه با ساییدگی از پمپ است.
 • لرزش پمپ آب؛ لرزش پمپ دلایل متعددی دارد اما یکی از رایج‌ترین آن‌ها خرابی بلبرینگ است.

آموزش تعویض بلبرینگ پمپ آب خانگی

 

آموزش تعویض بلبرینگ پمپ آب خانگی

اگر به نشانه‌های ذکر شده در قسمت قبل توجه داشته باشید، می‌توانید به موقع متوجه خرابی بلبرینگ‌ها شده و اقدام به تعمیر و یا تعویض آن‌ها کنید.

دیدن آموزش تصویری تعویض بلبرینگ پمپ آب خانگی نیز کمک می‌کند تا راحت‌تر این کار را انجام دهید. اگر فکر می‌کنید مشکل پمپ آب از بلبرینگ‌های آن است، در ادامه به توضیح گام به گام مراحل تعویض بلبرینگ خواهیم پرداخت.

گام اول؛ قطع جریان برق و باز کردن پروانه پمپ آب

اولین گامی که برای تعویض بلبرینگ باید بردارید، قطع جریان پمپ آب و باز کردن درپوش آن است. سپس پس از باز کردن پروانه‌های پمپ می‌توانید به راحتی به شافت پمپ دسترسی داشته باشید. این محور یا شفت نیز درپوشی دارد که با پیچ بسته شده است؛ درپوش این شفت را نیز باز کنید.

گام دوم؛ دسترسی به دینام پمپ آب

پس از طی کردن مرحله قبل و باز کردن درپوش محور پمپ، حال به دینام پمپ که بلبرینگ‌ها بر روی آن سوار شده‌اند دسترسی خواهید داشت. برای تعویض بلبرینگ‌ها باید دینام را بیرون آورده و بلبرینگ‌ها را از محور شفت جدا کنید.

اگر بلبرینگ‌ها جرم گرفته یا دچار زنگ زدگی شده باشند، این کار ممکن است کمی مشکل شود. راه حل کمک گرفتن از یک آچار فرانسه است.

گام سوم؛ بلبرینگ‌های فرسوده را با بلبرینگ جدید جایگزین کنید

در این مرحله باید بلبرینگ‌های قدیمی و فرسوده را خارج کرده و آن‌ها را با بلبرینگ‌های جدید تعویض کنید. برخی از افراد بعد از باز کردن درپوش شفت و مشاهده بلبرینگ‌ها تصور می‌کنند که سالم هستند. اما اگر احساس می‌کنید بلبرینگ‌ها به اندازه کافی عمر کرده‌اند بهتر است که آن‌ها را تعویض کنید چراکه ممکن است مجددا مشکل ساز شوند.

قیمت بلبرینگ پمپ آب چقدر است؟

در قسمت‌های قبل سعی کردیم تا در سه گام به صورت خلاصه آموزش تعویض بلبرینگ پمپ آب خانگی را توضیح دهیم. همان‌طور که پیش‌تر گفتیم، اگر بلبرینگ‌ها عمر مفید خود را کرده‌اند باید آن‌ها را با بلبرینگ جدید تعویض کنید. قیمت بلبرینگ پمپ آب نیز به کیفیت این قطعه بستگی دارد.

برخی از افراد برای کاهش هزینه‌های تعویض بلبرینگ، اقدام به خرید قطعه استوک و یا دست دوم می‌کنند. توجه داشته باشید این اقدام ممکن است هزینه‌ها را کاهش دهد اما ممکن است بعد از مدتی دوباره مجبور به تعمیر پمپ آب شوید. بنابراین توصیه می‌کنیم برای تعویض قطعات پمپ آب حتما از قطعات باکیفیت استفاده کنید.

اهمیت استفاده از بلبرینگ در پمپ‌های خانگی چیست؟

عدم وجود کاسه نمد در پمپ آب خانگی باعث مختل شدن پمپ خواهد شد، همین طور عدم وجود بلبرینگ در پمپ آب خانگی باعث می‌شود تا کارکرد اصلی پمپ متوقف شود. بلبرینگ عمل چرخیدن محور داخلی پمپ را آسان می‌کند.

هزینه تعویض بلبرینگ پمپ آب خانگی به چه صورت محاسبه می‌شود؟

وابسته به میزان خرابی پمپ آب و همچنین مواردی از قبیل نوع برند پمپ، تعمیرکار پمپ آب و … قیمت تعویض بلبرینگ پمپ آب می‌تواند متفاوت باشد.

نحوه تعویض کاسه نمد پمپ آب خانگی به چه صورت است؟

عدم استفاده از سرویس دوره‌ای پمپ آب باعث خرابی در کاسه نمد می‌شود. روند تعویض کاسه نمد یک کار تخصصی است و بهتر از یک تعمیرکار پمپ آب آن را انجام دهد.

چه زمانی برای تعویض فیبر و فنر پمپ آب اقدام کنیم؟

وجود نشتی در پمپ آب نشانی از خرابی فیبر و فنر پمپ دارد که بهتر است در این زمان تعویض شود.

[کل: 1 میانگین: 5]
Subscribe
Notify of
guest
1 دیدگاه
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
ابوالفضل محمدی

مقاله خیلی عالی بود، دست شما مرسی