طرز کار موتورخانه

طرز کار موتورخانه به چه صورتی است؟ موتورخانه یکی از بخش‌های مهم هر سازمان و مجموعه‌ است. خرابی در موتورخانه می‌تواند باعث ایجاد مشکلات مختلف در بخش‌های دیگر یک سازمان، خانه و غیره شود. در این مقاله از وب سایت پمپو قصد داریم به شیوه ساده طرز کار موتورخانه را برایتان شرح دهیم تا به درستی بتوانید از نحوه کارکرد موتورخانه آشنا شوید.
موتورخانه‌ها از اجزای مختلفی تشکیل شده‌اند. دیگ موتورخانه یکی از اجزای اصلی هر موتورخانه است، این دیگ وظیفه نگهداری از آب‌ها را بر عهده دارد، پس از ورود آب به دیگ موتورخانه و رسیدن آب به دمای مورد نظر آب گرم به وسیله پمپ آب به تمامی رادیاتورهای متصل شده به سیستم ارسال می‌شود، لوله‌های برگشت موجود در هر سیستم موتورخانه باعث می‌شود که آب سرد شده در رادیاتورها مجدد به دیگ برگشت داده شود و به این صورت موتورخانه کارکرد خود را در پیش می‌گیرد. در ادامه این مقاله از وب سایت پمپو به بررسی دقیق نحوه کارکرد موتورخانه پرداخته‌ایم با ما همراه باشید.

موتورخانه‌ها فارغ از آن که چه به وسیله چه سیستمی طراحی و ساخته شده‌اند یا برند سازنده آن چیست از قسمت‌های مختلفی طراحی و ساخته شده‌اند. مشعل موتورخانه کار گرم کردن آب موجود در دیگ موتورخانه را برعهده دارد، زمانی که آب به درجه حرارت مورد نظر رسید، مشعل به وسیله ترموستات خاموش می‌شود و در صورتی که آب از دمای تعیین شده سردتر باشد مشعل موتورخانه روشن می‌شود.

پمپ آب موتورخانه باعث می‌شود که آب در سیستم موتورخانه و بین رادیاتورهای نصب شده در واحدهای هر ساختمان به گردش دربیاید. خرابی پمپ آب موتورخانه می‌تواند مشکلات مختلفی را برای سیستم موتورخانه ایجاد کند که از اصلی‌ترین این مشکلات می‌توان به گرم نشدن محیط اشاره کرد.

وجود سیستم کنترل هوشمند (bms) در موتورخانه‌های جدید باعث شده است که در مصرف انرژی موتورخانه صرفه جویی بسیار زیادی شود. تعمیر و نگهداری درست و به موقع از موتورخانه می‌تواند باعث جلوگیری از خرابی‌های بیشتر و همچنین کاهش هزینه‌های تعمیر پمپ آب موتورخانه شود. در ادامه این مقاله بیشتر در رابطه با موتورخانه خواهیم گفت، با وب سایت پمپو همراه باشید.

طرز کار موتورخانه به چه صورتی است؟

فارغ از آن که موتورخانه دارای چه ویژگی‌هایی است، زمان تعمیر پمپ آب آن چه زمانی است و همچنین چه برندی آن را تولید کرده است، طرز کار هر موتورخانه از 3 بخش تشکیل شده است.
مولدهای حرارتی، مبدل‌های حرارتی و لوله‌های رابط آن سه بخشی هستند که کارکرد صحیح موتورخانه را تضمین می‌کنند.
مولدهای حرارتی در کارکرد موتورخانه یک نقش بزرگ دارند و آن هم تولید کردن حرارت مورد نیاز موتورخانه است.
مبدل‌های حرارتی در ساختمان موتورخانه گرمای تولید شده توسط مولدهای حرارتی را به ساختمان اصلی موتورخانه انتقال می‌دهند.
لوله‌های رابط موجود در هر موتورخانه کارکرد انتقال گرمای موجود در موتورخانه را بر عهده دارند.

نحوه کارکرد سیستم موتورخانه

هر سیستم موتورخانه از یک دیگ بزرگ تشکیل شده است. آب وارد شده به این دیگ به وسیله یک مشعل به دمای مورد نظر می‌رسد. زمانی که این آب به دمای مورد نظر رسید ترموستات موجود در موتورخانه فرمان خاموش شدن موتورخانه را صادر می‌کند.
پس از گرم شدن آب و رسیدن آن به دمای مورد نظر پمپ آب موجود در موتورخانه وظیفه انتقال آب به رادیاتورهای داخل ساختمان را بر عهده دارد. در هر واحد و هر طبقه وابسته به آن که چه تعداد رادیاتور نصب شده است، پمپ فشار آب می‌تواند دارای ظرفیت‌های مختلفی باشد.

اجزای داخلی موتورخانه

هر موتورخانه فارغ از آن که چه برندی آن را تولید کرده است، دارای اجزای مختلفی است که در ادامه این مقاله از وب سایت پمپو به بررسی آن خواهیم پرداخت.

مشعل تنظیم کننده دمای موتورخانه

این مشعل برای گرم کردن آن در چرخش درون موتورخانه به کار می‌رود. مشعل موتورخانه وظیفه خاموش و روش کردن و همچنین تنظیم دمای آب در حال چرخش را برعهده دارد. زمانی که آب بیش از اندازه گرم شود این مشعل خاموش می‌شود و زمانی که آب از دمای مورد نظر پایین‌تر بیاید روشن خواهد شد. خرابی مشعل موتورخانه از جمله مواردی است که باعث می‌شود کارکرد کلی موتورخانه دچار مشکل شود، به همین منظور پیشنهاد می‌شود حتما به صورت دوره‌ای اقدام به سرویس مشعل موتورخانه خود کنید.

دیگ یا مخزن آب موتورخانه

دیگر قسمتی که در تمامی موتورخانه‌ها وجود دارد را می‌توان دیگ آب موتورخانه در نظر گرفت. دیگه‌های ساخته شده برای موتورخانه‌ها دارای انواع مختلفی است که بر اساس اندازه ساختمان و همچنین ظرفیت مورد نیاز، نوع و اندازه مناسب توسط کارشناس تعمیر و نصب موتورخانه انتخاب می‌شود. آب گرم شده موجود در دیگ‌ها یا همان مخزن‌های موتورخانه به صورت مستقیم وارد رادیاتورهای ساختمان می‌شوند و به این صورت باعث گرم شدن محیط می‌شوند.

پمپ سیستم موتورخانه

عموما زمانی که فشار آب موجود در موتورخانه زیاد نباشد از پمپ آب برای افزایش فشار استفاده می‌شود. پمپ‌های افزایش فشار آب دارای انواع مختلفی است که شاید بتوانید نمونه پمپ آب خانگی را در ابتدای ورودی ساختمان‌های خانگی و چند طبقه مشاهده کنید.
به نوعی می‌توان پمپ‌ آب موجود در موتورخانه را قلب تپنده موتورخانه در نظر گرفت که آب را به بخش‌های مختلف با فشار می‌رساند. خرابی پمپ آب می‌تواند باعث مشکلات مختلفی در موتورخانه شود که در ادامه به چند مورد آن اشاره کرده‌ایم.
• عدم وجود گرمای کافی در محیط
• کم شدن فشار آب
• ایجاد خرابی در موتورخانه به دلیل نبود آب یا کافی نبودن آب
• و …
به همین منظور پیشنهاد می‌کنیم از خدمات تعمیر و نگهداری پمپ آب وب سایت پمپو استفاده کنید. برای دریافت مشاوره رایگان می‌توانید با شماره‌های درج شده در وب سایت تماس حاصل کنید.

سیستم کنترل هوشمند موتورخانه

موتورخانه‌های جدید همگی دارای یک سیستم هوشمند (bms) است که به واسطه همین سیستم، تجهیزات داخل موتورخانه متناسب با نیاز حرارتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این سیستم با کنترل هوشمند و دقیقی که روی موتورخانه دارد باعث می‌شود تا استهلاک موتورخانه تا اندازه بسیار زیادی کاهش یابد و همین طور به دلیل آن که به صورت دقیق و هوشمند حرارت مورد نیاز بررسی می‌شود می‌تواند تا اندازه زیادی در کاهش مصرف انرژی مناسب باشد.

چه زمانی باید برای تعمیر موتورخانه به متخصص مراجعه کنیم؟

همان طور که عنوان شد موتورخانه‌ها نیاز دارند که در بازه‌های زمانی مختلف سرویس و بررسی شوند، عدم سرویس موتورخانه باعث خواهد شد که مشکلات مختلفی برای موتورخانه پیش بیاید، در صورتی که توان کاری موتورخانه کم شده است، گرمای محیط کم است یا موتورخانه در زمان کارکرد از خود صداهای مختلفی ساطع می‌کند، زمان آن رسیده است که اقدام به تعمیر پمپ موتورخانه کنید.

آنچه در مقاله طرز کار موتورخانه بیان کردیم

ما در این مقاله از سری مقالات وب سایت پمپو به بررسی دقیق طرز کار موتورخانه پرداختیم. گفتیم که موتورخانه‌ها دارای اجزای مختلفی است که خرابی هر جزء می‌تواند مشکلات مختلفی را برای موتورخانه پیش بیاورد، در صورت آن که نیاز به دریافت مشاوره در رابطه با تعمیر موتورخانه و همچنین پمپ آب دارید می‌توانید با شماره‌های موجود در سایت تماس حاصل کنید.

سرکشی به موتورخانه آپارتمان را چه کسی باید انجام دهد؟

سرکشی کردن به موتورخانه را باید به صورت هفتگی انجام شود. کار سرکشی به موتورخانه را افراد معمولی نیز می‌توانند انجام دهند. اما در صورتی که نیاز به سرویس و یا تعمیر باشد باید از یک نصاب و تعمیرکار پمپ آب استفاده کنید.

تفاوت موتورخانه و پکیج در چیست؟

موتورخانه و پکیچ دارای تفاوت‌هایی در شیوه کارکرد هستند. اما هر دو این تجهیزات برای استفاده از سیستم گرمایش مورد استفاده قرار می‌گیرند.

علت گرم نشدن شوفاژ موتورخانه چیست؟

گرم نکردن شوفاژ دلایل مختلفی می‌تواند داشته باشد که از جمله این دلایل می‌توان به گزینه‌های زیر اشاره کرد.
خرابی در سیستم لوله کشی آب
عدم کارکرد پمپ موتورخانه
مشکل در رادیاتورهای واحدهای ساختمان
خرابی در شیر یکطرفه ساختمان
خرابی در اجزای داخلی پمپ
بسته بودن شیر پمپ
و …

کلکتور موتورخانه چیست؟

به لوله‌های به کار رفته در لوله کشی برای جا به جایی آب و دیگر مایعات را کلکتور گفته می‌شود. به نوعی می‌توان گفت که کلکتور یک سیستم برای تقسیم بندی آب گرم و سرد ساختمان است. استفاده از کلکتور در سیستم آب رسانی باعث می‌شود که میزان آبرسانی سرد و گرم برای تمامی واحدهای ساختمان به یک اندازه باشد. از دیگر کارکردهای سیستم کلکتوری را می‌توان تعادل در میزان آبرسانی به واحدهای ساختمان در نظر گرفت.

[کل: 1 میانگین: 1]
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments