طرز کار موتورخانه

طرز کار موتورخانه

طرز کار موتورخانه به چه صورتی است؟ موتورخانه یکی از بخش‌های مهم هر سازمان و

سرفصل های مقاله

طرز کار موتورخانه به چه صورتی است؟ موتورخانه یکی از بخش‌های مهم هر سازمان و مجموعه است. خرابی در موتورخانه می‌تواند باعث ایجاد مشکلات مختلف در بخش‌های دیگر یک سازمان، خانه و غیره شود. در این مقاله از وب‌سایت پمپو قصد داریم به شیوه ساده طرز کار موتورخانه را برایتان شرح دهیم تا به درستی بتوانید از نحوه کارکرد موتورخانه آگاه شوید.

موتورخانه‌ها از اجزای مختلفی تشکیل شده‌اند. دیگ موتورخانه یکی از اجزای اصلی هر موتورخانه است، این دیگ وظیفه نگهداری از آب‌ها را بر عهده دارد، پس از ورود آب به دیگ موتورخانه و رسیدن آب به دمای مورد نظر آب گرم به وسیله پمپ آب به تمامی رادیاتورهای متصل شده به سیستم ارسال می‌شود، لوله‌های برگشت موجود در هر سیستم موتورخانه باعث می‌شود که آب سرد شده در رادیاتورها مجدد به دیگ برگشت داده شود و به این صورت موتورخانه کارکرد خود را در پیش می‌گیرد.

بررسی عملکرد و طرز کار موتورخانه

موتورخانه‌ها فارغ از آن که چه به وسیله چه سیستمی طراحی و ساخته شده‌اند یا برند سازنده آن چیست از قسمت‌های مختلفی طراحی و ساخته شده‌اند. مشعل موتورخانه کار گرم کردن آب موجود در دیگ موتورخانه را برعهده دارد، زمانی که آب به درجه حرارت مورد نظر رسید، مشعل به وسیله ترموستات خاموش می‌شود و در صورتی که آب از دمای تعیین شده سردتر باشد مشعل موتورخانه روشن می‌شود.

پمپ آب موتورخانه باعث می‌شود که آب در سیستم موتورخانه و بین رادیاتورهای نصب شده در واحدهای هر ساختمان به گردش دربیاید. خرابی پمپ آب موتورخانه می‌تواند مشکلات مختلفی را برای سیستم موتورخانه ایجاد کند که از اصلی‌ترین این مشکلات می‌توان به گرم نشدن محیط اشاره کرد.

وجود سیستم کنترل هوشمند (bms) در موتورخانه‌های جدید باعث شده است که در مصرف انرژی موتورخانه صرفه جویی بسیار زیادی شود. تعمیر و نگهداری درست و به موقع از موتورخانه می‌تواند باعث جلوگیری از خرابی‌های بیشتر و همچنین کاهش هزینه‌های تعمیر پمپ آب موتورخانه شود.

بررسی عملکرد و طرز کار موتورخانه

موتورخانه از بخش های اصلی تامین آب سرد و گرم ساختمان است

طرز کار موتورخانه به چه صورتی است؟

فارغ از آن که موتورخانه دارای چه ویژگی‌هایی است، زمان تعمیر پمپ آب آن چه زمانی است و همچنین چه برندی آن را تولید کرده است، طرز کار موتورخانه از چند بخش تشکیل شده است.

 • مولدهای حرارتی، مبدل‌های حرارتی و لوله‌های رابط آن سه بخشی هستند که کارکرد صحیح موتورخانه را تضمین می‌کنند.
 • مولدهای حرارتی در کارکرد موتورخانه یک نقش بزرگ دارند و آن هم تولید کردن حرارت مورد نیاز موتورخانه است.
 • مبدل‌های حرارتی در ساختمان موتورخانه گرمای تولید شده توسط مولدهای حرارتی را به ساختمان اصلی موتورخانه انتقال می‌دهند.
 • لوله‌های رابط موجود در هر موتورخانه کارکرد انتقال گرمای موجود در موتورخانه را بر عهده دارند.

نحوه کارکرد سیستم موتورخانه

هر سیستم موتورخانه از یک دیگ بزرگ تشکیل شده است. آب وارد شده به این دیگ به وسیله یک مشعل به دمای مورد نظر می‌رسد. زمانی که این آب به دمای مورد نظر رسید ترموستات موجود در موتورخانه فرمان خاموش شدن موتورخانه را صادر می‌کند.

پس از گرم شدن آب و رسیدن آن به دمای مورد نظر پمپ آب موجود در موتورخانه وظیفه انتقال آب به رادیاتورهای داخل ساختمان را بر عهده دارد. در هر واحد و هر طبقه وابسته به آن که چه تعداد رادیاتور نصب شده است، پمپ فشار آب می‌تواند دارای ظرفیت‌های مختلفی باشد.

اجزای داخلی موتورخانه

هر موتورخانه فارغ از آن که چه برندی آن را تولید کرده است، دارای اجزای مختلفی است که در ادامه به بررسی آن خواهیم پرداخت.

فرم مشاوره رایگان

مشعل تنظیم‌کننده دمای موتورخانه

این مشعل برای گرم کردن آن در چرخش درون موتورخانه به کار می‌رود. مشعل موتورخانه وظیفه خاموش و روش کردن و همچنین تنظیم دمای آب در حال چرخش را برعهده دارد. زمانی که آب بیش از اندازه گرم شود این مشعل خاموش می‌شود و زمانی که آب از دمای مورد نظر پایین‌تر بیاید روشن خواهد شد.

خرابی مشعل موتورخانه از جمله مواردی است که باعث می‌شود کارکرد کلی موتورخانه دچار مشکل شود، به همین منظور پیشنهاد می‌شود حتماً به صورت دوره‌ای اقدام به سرویس مشعل موتورخانه خود کنید.

دیگ یا مخزن آب موتورخانه

دیگر قسمتی که در تمامی موتورخانه‌ها وجود دارد را می‌توان دیگ آب موتورخانه در نظر گرفت. دیگ‌های ساخته شده برای موتورخانه‌ها دارای انواع مختلفی است که بر اساس اندازه ساختمان و همچنین ظرفیت مورد نیاز، نوع و اندازه مناسب توسط کارشناس تعمیر و نصب موتورخانه انتخاب می‌شود.

آب گرم شده موجود در دیگ‌ها یا همان مخزن‌های موتورخانه به صورت مستقیم وارد رادیاتورهای ساختمان می‌شوند و به این صورت باعث گرم شدن محیط می‌شوند.

موتورخانه صنعتی و خانگی

موتورخانه های صنعتی و خانگی از اجزای اصلی مشابه ای در ابعاد مختلف ساخته شده اند

پمپ سیستم موتورخانه

عموماً زمانی که فشار آب موجود در موتورخانه زیاد نباشد از پمپ آب برای افزایش فشار استفاده می‌شود. پمپ‌های افزایش فشار آب دارای انواع مختلفی است که شاید بتوانید نمونه پمپ آب خانگی را در ابتدای ورودی ساختمان‌های خانگی و چند طبقه مشاهده کنید.

برای انتخاب پمپ مناسب برای ساختمان‌های چندطبقه می‌توانید مقاله «قیمت پمپ آب برای ساختمان ۵ طبقه – بهترین پمپ آب برای طبقه ۵» را مطالعه کنید.

به نوعی می‌توان پمپ آب موجود در موتورخانه را قلب تپنده موتورخانه در نظر گرفت که آب را به بخش‌های مختلف با فشار می‌رساند و اهمیت ویژه‌ای در طرز کار موتورخانه دارد. خرابی پمپ آب می‌تواند باعث مشکلات مختلفی در موتورخانه شود که در ادامه به چند مورد آن اشاره کرده‌ایم.

 • عدم وجود گرمای کافی در محیط
 • کم شدن فشار آب
 • ایجاد خرابی در موتورخانه به دلیل نبود آب یا کافی نبودن آب

به همین منظور پیشنهاد می‌کنیم از خدمات تعمیر و نگهداری پمپ آب وب‌سایت پمپو استفاده کنید. برای دریافت مشاوره رایگان می‌توانید با شماره‌های درج شده در وب‌سایت، با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

سیستم کنترل هوشمند موتورخانه

موتورخانه‌های جدید همگی دارای یک سیستم هوشمند (bms) هستند که بر طرز کار موتورخانه تاثیر گذار خواهد بود. به واسطه همین سیستم، تجهیزات داخل موتورخانه متناسب با نیاز حرارتی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

این سیستم با کنترل هوشمند و دقیقی که روی موتورخانه دارد باعث می‌شود تا استهلاک موتورخانه تا اندازه بسیار زیادی کاهش یابد و همین طور به دلیل آن که به صورت دقیق و هوشمند حرارت مورد نیاز بررسی می‌شود می‌تواند تا اندازه زیادی در کاهش مصرف انرژی مناسب باشد.

اجزای داخلی موتورخانه

موتورخانه دارای یک دیگ مخصوص و پمپ است

چه زمانی باید برای تعمیر موتورخانه به متخصص مراجعه کنیم؟

همان‌طور که عنوان شد موتورخانه‌ها نیاز دارند که در بازه‌های زمانی مختلف سرویس و بررسی شوند، عدم سرویس موتورخانه باعث خواهد شد که مشکلات مختلفی برای موتورخانه پیش بیاید، در صورتی که توان کاری موتورخانه کم شده است، گرمای محیط کم است یا موتورخانه در زمان کارکرد از خود صداهای مختلفی ساطع می‌کند، زمان آن رسیده است که اقدام به تعمیر پمپ موتورخانه کنید.

اگر از پکیج استفاده می‌کنید و صداهای ناهنجاری را از آن می‌شنوید، باید علت صدای پمپ سیرکولاتور پکیج را جستجو کرده و در صورتی که با نحوه انجام آن آشنا نیستید بهتر است این کار را به متخصصان بسپارید.

سخن پایانی

ما در این مقاله پمپو به بررسی دقیق طرز کار موتورخانه پرداختیم. گفتیم که موتورخانه‌ها دارای اجزای مختلفی است که خرابی هر جزء می‌تواند مشکلات مختلفی را برای موتورخانه پیش بیاورد، در صورت آن که نیاز به دریافت مشاوره در رابطه با تعمیر موتورخانه و همچنین پمپ آب دارید می‌توانید با شماره‌های موجود در سایت تماس حاصل کنید.

 • تفاوت موتورخانه و پکیج چیست؟

  انتخاب بین موتورخانه و پکیج برای گرمایش و تأمین آب گرم، به عوامل مختلفی مانند متراژ ساختمان، تعداد واحدها، شرایط آب‌وهوایی و نیازهای شما بستگی دارد. موتورخانه حالتی مرکزی دارد، در حالی که هر پکیج به طور جداگانه برای هر واحد نصب می‌شود.

 • علت گرم نشدن شوفاژ موتورخانه چیست؟

  دلایل مختلفی از جمله کمبود آب، مشکل در مشعل، رسوب در لوله‌ها، خرابی پمپ و مشکلات مربوط به دیگ می‌توانند باعث این مسئله بشوند.

Picture of فروشگاه پمپو
فروشگاه پمپو

فروشگاه اینترنتی پمپو: مرجع تعمیرات و فروش انواع پمپ های آب خانگی، کشاورزی و صنعتی

پمپ آب خانگی بی‌صدا یا کم‌صدا چیست؟

پمپ آب خانگی بی‌صدا یا کم‌صدا، با کاهش چشمگیر نویز و ارتعاشات، بهترین انتخاب برای استفاده در منازل و محیط‌های

تعمیر پمپ سیرکولاتور پکیج

تعمیر پمپ سیرکولاتور پکیج به دلیل کاهش یا قطع کامل جریان آب، صدای غیرعادی، نشتی آب و عدم کارکرد صحیح

بهترین پمپ آب خانگی کدام است؟

بهترین پمپ آب خانگی با نیازهای ساختمان هماهنگی لازم را دارد و در عین حال پمپی است که بهره‌وری انرژی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • ثابت
 • همراه
 • واتساپ
× Send
سبد خرید
خانه