اختراع پمپ آب بدون برق

اختراع پمپ آب بدون برق

پمپ آب بدون برق برای نواحی که به برق شهری دسترسی ندارند یا هنگام قطعی

سرفصل های مقاله

پمپ آب بدون برق برای نواحی که به برق شهری دسترسی ندارند یا هنگام قطعی برق می‌تواند یک وسیله کاربردی و مهم باشد. ساخت پمپ آب قوی بدون برق یک ایده خلاقانه است که از طریق آن می‌توانید از پمپ‌های بدون برق هیدرولیکی برای انتقال آب و مایعات با جریان کم استفاده کنید. اما پمپ بدون سوخت چگونه کار می‌کند؟!

پمپ‌های آب دارای انواع مختلفی هستند که بر اساس نحوه انتقال آب به سه گروه اصلی پمپ‌های گرانشی، جابه‌جایی مثبت و مکش مستقیم تقسیم‌بندی می‌شوند. پمپ بدون سوخت، نوعی پمپ گرانشی است که می‌تواند با منابعی مانند باد و آب نیز پمپاژ کند.

پمپ آب بدون برق، یک پمپ ساده و بدون موتور است که از جریان آب چاه، چشمه یا رودخانه استفاده می‌کند؛ بنابراین برای ساخت پمپ آب قوی بدون برق، بیش از هر چیزی به یک منبع دائمی آب مانند چشمه یا استخر نیاز است. ممکن است از خود سوال کنید پمپ بدون برق هیدرولیکی چگونه کار می‌کند؟ چگونگی فعالیت پمپ آب بدون برق و سوخت را در طول این مقاله پمپو به طور کامل بررسی خواهیم کرد.

اختراع پمپ آب بدون برق چگونه است؟

بزرگ‌ترین مزیت استفاده از این پمپ‌های بدون سوخت، عدم نیاز آن‌ها به برق است. اما پمپ آب بدون برق معایبی نیز دارد. به‌عنوان‌مثال نمی‌توان از این پمپ‌های برای جریان زیاد آب یا آبیاری استفاده کرد.

اگر قصد خرید این پمپ را دارید، می‌توانید از نمایندگی‌های فروش پمپ آب بدون برق برای خرید اقدام کنید یا خودتان با دیدن آموزش‌های نحوه ساخت پمپ آب بدون برق، انواع این پمپ‌ها را بسازید.

شما همچنین می‌توانید مدل‌های هوشمند و خورشیدی برندهای محبوب مانند پنتاکس یا لوارا را تهیه کنید. پمپ‌های خورشیدی گزینه مناسب برای مناطق گرم و حاره‌ای هستند که نور زیاد خورشید را دریافت می‌کنند. با انتخاب این نوع پمپ در هزینه‌های عملکردی خود صرفه‌جویی کرده و به زیست محیط آسیب کمتری می‌رسانید.

ساخت پمپ آب بدون برق قوی امکان‌پذیر است؟

پمپ‌های آب وسیله‌ای برای جابه‌جایی و انتقال مایعات هستند. یکی از پرکاربردترین انواع پمپ آب، پمپ‌های آب خانگی هستند که مهم‌ترین وظیفه آن‌ها، کمک به افزایش فشار آب در ساعات پیک مصرف است. پمپ آب را به طور کلی بر اساس نحوه جابه‌جایی مایعات می‌توان به سه دستی کلی تقسیم‌بندی کرد:

 • پمپ‌های مکش مستقیم
 • جابه‌جایی مثبت
 • پمپ‌های گرانشی

پمپ‌های آب برای شروع به کار و پمپاژ کردن آب از منابع مختلفی استفاده می‌کنند. یکی از اصلی‌ترین این منابع الکتریسیته است. اما شاید برایتان جالب باشد که بدانید پمپ آب بدون برق نیز کار می‌کند! برخی از پمپ‌ها را می‌توان با کمک انرژی باد، آب یا حتی به صورت دستی مدیریت کرد. به این پمپ‌ها، پمپ آب بدون برق و سوخت گفته می‌شود. با ساخت پمپ آب قوی بدون برق، یک پمپ رم ساده خواهید داشت که قادر است بدون برق الکتریکی، آب با جریان پایین را پمپاژ کند.

شما همچنین می‌توانید در برخی موارد از پمپ آب دستی استفاده کنید. در مقاله ساخت پمپ آب دستی برای چاه شیوه ساخت آن را توضیح داده‌ایم.

پمپ بدون سوخت چیست؟

پمپ بدون سوخت به وسیله جریان آب انرژی خود را تامین می کند

پمپ بدون سوخت چیست؟

با توجه به مطالب ذکر شده در قسمت بالا ممکن است از خود سوال کنید پمپ آب بدون برق چگونه کار می‌کند؟ باتوجه به اینکه این پمپ‌ها، بدون برق هیدرولیکی کار می‌کنند، به آن‌ها پمپ بدون سوخت گفته می‌شود. پمپ‌های بدون برق هیدرولیکی در دسته پمپ‌های گرانشی قرار می‌گیرند.

از این پمپ‌ها در محل‌هایی که جریان و میزان آب کم است استفاده می‌شود. پمپ‌های گرانشی بدون برق در واقع پمپ‌هایی ساده و بدون موتور هستند که برای پمپاژ آب با جریان پایین مورد استفاده قرار می‌گیرند. پمپ‌های گرانشی بدون سوخت، انرژی خود را از جریان آب چاه یا چشمه‌ها تعیین می‌کنند.

پمپ آب بدون برق چگونه کار می‌کند؟

همان‌طور که کمی پیش اشاره کردیم، پمپ آب بدون برق و سوخت، انرژی خود را از جریان آب چشمه‌ها یا چاه آب می‌گیرد و این انرژی را به مخزن‌های ذخیره‌سازی آب ارسال می‌کند. به عبارتی فشار ایجاد شده توسط انرژی آب چاه یا چشمه منجر به حرکت پمپ و پمپاژ آن می‌شود.

اگر در منطقه‌ای هستید که برای استفاده از منابع مکانیکی و الکتریسیته محدودیت‌هایی دارید، می‌توانید از این پمپ آب بدون سوخت در جهت انتقال آب استفاده کنید. برای عملکرد صحیح این پمپ، باید جایی پایین‎تر از منبع تامین آب قرار بگیرد. مراحل راه‌اندازی و شروع به کار پمپ آب بدون برق عبارت است از:

 1. منابع آب چاه یا چشمه وارد درایو پایپ شده و فشار کافی برای پمپاژ ایجاد می‌شود. درایو پایپ لوله اصلی پمپ‌های بدون برق هیدرولیکی است.
 2. فشار رفته‌رفته افزایش می‌یابد و این افزایش فشار، میزان آب در منبع را نیز افزایش می‌دهد.
 3. با بسته شدن دریچه، آب وارد سوپاپ و محفظه هوا می‌شود.
 4. سیال با وارد کردن فشار به هوای داخل محفظه آن را مجبور به بازگشت می‌کند.
 5. در آخرین مرحله سوپاپ بسته می‌شود و پمپ آب را از لوله خروجی به منبع ذخیره هدایت می‌کند.

فرم مشاوره رایگان

نحوه ساخت پمپ آب بدون برق

چگونه پمپ آب بدون برق بسازیم؟ موضوعی که باید قبل از ساخت یا خرید این پمپ‌ها به آن توجه داشته باشید این است که پمپ بدون برق هیدرولیکی بیشتر برای مناطقی که به جریان کمی از آب نیاز دارند مناسب است. به‌عنوان‌مثال از این پمپ‌ها نمی‌توان انتظار کاربرد صنعتی مانند آبیاری داشت. برای آبیاری و مکان‌هایی که جریان آب بیشتر است باید از پمپ‌های هیدرولیکی بزرگ استفاده شود.

پمپ‌های بدون برق هیدرولیکی عمدتاً برای مناطق کوهستانی و تپه‌ای و همچنین برای مصارف خانگی که نیاز به جریان آرامی از آب دارند کاربردی‌تر است. با این تفاسیر اگر قصد ساخت پمپ آب بدون برق قوی را دارید قطعاً به یک منبع دائمی آب مانند استخر یا چشمه طبیعی نیاز خواهید داشت. با برخورداری از این شرایط می‌توانید با دیدن آموزش نحوه ساخت پمپ آب بدون برق، آن را بسازید یا پمپ بدون سوخت را خریداری کنید.

مزایا و معایب استفاده از پمپ بدون سوخت

از بزرگ‌ترین مزیت‌های این پمپ می‌توان به توان این پمپ‌ها برای کار دائمی اشاره کرد. عدم نیاز به برق نیز از دیگر مزیت‌های بزرگ این پمپ‌های ساده به شمار می‌رود. پمپ‌های بدون برق هیدرولیکی به این دلیل که تعداد کمتری قطعات دارند، احتمال خرابی آن‌ها نیز کاهش می‌یابد.

پمپ آب بدون برق با سروصدای کمتری کار می‌کند و این مورد نیز می‌تواند یکی از بزرگ‌ترین مزایای این پمپ‌ها به شمار رود.

نحوه ساخت پمپ آب بدون برق

در ساخت پمپ آب بدون برق از لوله های پی وی سی استفاده می کنند

با این تفاسیر پمپ آب بدون برق و سوخت عیب‌هایی نیز دارد. به‌عنوان‌مثال از این پمپ‌ها نباید انتظار توان و قدرت بالایی برای انتقال آب و مایعات در جریان بالای آب داشت. از دیگر معایب پمپ بدون سوخت می‌توان موارد زیر را عنوان کرد:

 • تنها در مکان‌های خاصی که منبع تامین دائمی آب وجود داشته باشد قابل استفاده هستند.
 • نرخ خروجی آب در این پمپ‌ها پایین است.
 • بر اثر استفاده طولانی مدت ممکن است دچار رسوب شوند.

پمپ کف کش بدون برق چیست؟

پمپ‌های سانتریفیوژ قرار دارند. کاربرد اصلی این دسته از پمپ‌ها، پمپاژ کردن آب تمیز بدون آلودگی و لجن است. به عنوان مهم‌ترین کاربرد این پمپ‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • آبیاری مزارع کشاورزی
 • مصارف مسکونی
 • استفاده در فواره‌ها
 • انتقال آب مخزن‌ها، استخرها و…

اغلب پمپ‌های کف کش علی‌الخصوص آن‌هایی که برای آبیاری و در جریان زیاد آب مورد استفاده قرار می‌گیرند، جزو پمپ‌های هیدرولیکی به شمار می‌روند که با برق کار می‌کنند. اما پمپ کف کش بدون برق نیز وجود دارد که می‌توانید از این پمپ بدون سوخت، برای مناطقی که دسترسی به جریان برق ندارید استفاده کنید. انواع پمپ کف کش بدون برق را می‌توانید در بازار جستجو کنید.

ساخت پمپ آب بدون برق خورشیدی

به وسیله پنل های خورشیدی می توان انرژی لازم برای پمپ را تامین کرد

ساخت پمپ آب بدون برق خورشیدی

با آنکه ساخت پمپ آب خورشیدی ممکن است هزینه بالاتری نسبت به خرید پمپ خورشیدی کارخانه‌ای داشته باشد، با این حال مراحل ساخت آن را توضیح خواهیم داد.

مرحله توضیحات
تعیین نیازها ابتدا مقدار آبی که نیاز دارید و ارتفاعی که باید آب پمپاژ شود را تعیین کنید.
انتخاب پنل خورشیدی بسته به نیاز برق پمپ، پنل خورشیدی مناسب را انتخاب کنید. باید توان تولیدی پنل خورشیدی با توان مورد نیاز پمپ همخوانی داشته باشد.
انتخاب پمپ آب یک پمپ آب DC مناسب که با انرژی خورشیدی کار کند انتخاب کنید.
نصب پنل خورشیدی پنل خورشیدی را در جایی که بیشترین تابش خورشید را دریافت می‌کند نصب کنید. زاویه پنل‌ها باید متناسب با موقعیت جغرافیایی شما باشد.
اتصال کنترلر شارژ کنترلر شارژ برای جلوگیری از شارژ بیش از حد باتری‌ها و مدیریت انرژی مورد نیاز است. پنل‌ها را به کنترلر شارژ وصل کنید.
اتصال باتری در صورت نیاز به ذخیره انرژی برای استفاده در شب یا روزهای ابری، باتری مناسب را انتخاب و به کنترلر شارژ وصل کنید.
اتصال پمپ به کنترلر پمپ آب را به خروجی کنترلر شارژ وصل کنید.
آزمایش سیستم سیستم را آزمایش کنید تا مطمئن شوید که به درستی کار می‌کند. جریان آب را بررسی کنید و مطمئن شوید که پمپ به طور پیوسته کار می‌کند.
نگهداری و بررسی دوره‌ای به طور منظم سیستم را بررسی کنید، پنل‌ها را تمیز نگه دارید و از سلامت باتری‌ها و پمپ مطمئن شوید.

برندهای تولیدکننده پمپ خورشیدی

پمپ آب بدون برق همواره نیاز به ساختن ندارد و گزینه‌های خورشیدی همواره می‌توانند جایگزین راحت‌تری باشند. برندهای مختلفی از جمله پنتاکس، لوارا، گراندفوس و لورنتز پمپ‌های خورشیدی را طراحی و به بازار عرضه کرده‌اند. این برندها به خاطر تجربه و کیفیت محصولاتشان معتبر هستند و می‌توانید با اطمینان از آنها خرید کنید. همچنین در صورت نیاز به تعمیر پمپ لوارا یا تعمیرات پمپ پنتاکس تنها لازم است به نمایندگی مجاز، مجموعه پمپو مراجعه کنید.

 • آیا امکان انتقال آب به سطح بالاتر هم بدون استفاده از انرژی الکتریسیته وجود دارد؟

  با اختراع پمپ آب بدون برق، می‌توان آب با جریان کم را به سطوح بالاتر منتقل کرد.

 • پمپ هیدرولیکی بدون برق فشار لازم برای پمپاژ آب را چگونه تامین می‌کند؟

  برای ایجاد فشار، حین نصب پمپ آب بدون برق باید به ارتفاع بین پمپ و منبع آب توجه داشت. این اختلاف ارتفاع ایجاد فشار می‌کند.

 • آیا پمپ بدون برق نیز نیاز به سرویس دوره‌ای دارد؟

  پمپ آب بدون برق به دلیل قطعات محدود نگهداری ساده‌تری نسبت به پمپ‌های برق دارد، با این حال لازم است به صورت دوره‌ای توسط تکنسین بررسی شود.

Picture of فروشگاه پمپو
فروشگاه پمپو

فروشگاه اینترنتی پمپو: مرجع تعمیرات و فروش انواع پمپ های آب خانگی، کشاورزی و صنعتی

پمپ آب خانگی بی‌صدا یا کم‌صدا چیست؟

پمپ آب خانگی بی‌صدا یا کم‌صدا، با کاهش چشمگیر نویز و ارتعاشات، بهترین انتخاب برای استفاده در منازل و محیط‌های

تعمیر پمپ سیرکولاتور پکیج

تعمیر پمپ سیرکولاتور پکیج به دلیل کاهش یا قطع کامل جریان آب، صدای غیرعادی، نشتی آب و عدم کارکرد صحیح

بهترین پمپ آب خانگی کدام است؟

بهترین پمپ آب خانگی با نیازهای ساختمان هماهنگی لازم را دارد و در عین حال پمپی است که بهره‌وری انرژی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • ثابت
 • همراه
 • واتساپ
× Send
سبد خرید
خانه