اجزای پمپ آب خانگی

اجزای پمپ آب خانگی

اجزای پمپ آب خانگی شامل موارد مختلفی از جمله موتور الکتریکی، پیستون یا توربین، بدنه

سرفصل های مقاله

اجزای پمپ آب خانگی شامل موارد مختلفی از جمله موتور الکتریکی، پیستون یا توربین، بدنه پمپ و سیستم تغذیه و تخلیه می‌شود. پمپ آب خانگی یکی از ابزارهای اساسی در سیستم‌های آبدهی خانگی است که برای انتقال آب به صورت موثر و مداوم استفاده می‌شود. هر یک از اجزای آن باید به درستی عمل کنند تا پمپ بهترین کارایی را داشته باشد.

در این مقاله پمپو قصد داریم به معرفی اجزاء تشکیل دنده پمپ آب خانگی بپردازیم. پمپ‌های آب خانگی انواع مختلفی دارند که بسته به کاربرد و تکنولوژی ساخت ممکن است اجزای متفاوتی داشته باشند. با این حال بسیاری از قطعات یدکی پمپ آب خانگی در همه پمپ‌ها یکسان است. آشنایی با این قطعات، علت خرابی آن‌ها و چگونگی تعمیر و تعویض هر یک، از پرداخت هزینه‌های اضافه در مواقع غیرضروری جلوگیری می‌کند. به‌عنوان مثال گاهی علت خرابی پمپ آب خانگی مسئله ساده‌ای مانند گیر کردن یک جسم خارجی میان پروانه‌های پمپ است.

چنانچه با ساختار پروانه پمپ آشنا باشید، می‌توانید این مشکل را خودتان به راحتی و بدون پرداخت هزینه به متخصص تعمیر پمپ آب برای بررسی پمپ حل کنید.

معرفی و بررسی اجزای پمپ آب خانگی

اجزای پمپ آب خانگی شامل اجزای اصلی و قطعات یدکی می‌شود. در ادامه به معرفی اجزای اصلی خواهیم پرداخت و سپس، قطعات یدکی را معرفی خواهیم کرد.

در جدول زیر می‌توانید به طور خلاصه اجزا و توضیحات هر یک را مشاهده کنید:

اجزای پمپ آب خانگی توضیحات
موتور الکتریکی این اجزا به عنوان منبع اصلی انرژی برای پمپ عمل می‌کند و آب را به حرکت درمی‌آورد.
پیستون یا توربین این اجزا برای جابه‌جایی آب به کار می‌روند و انرژی مکانیکی از موتور را به حرکت آب تبدیل می‌کنند.
بدنه پمپ شامل قسمت‌های مکانیکی است که اجزا دیگر پمپ را در خود جای داده و از آن‌ها حمایت می‌کند.
سیستم تغذیه و تخلیه شامل شیرآلات، اتصالات و لوله‌هایی است که برای ورود و خروج آب به کار می‌روند و عملکرد پمپ را تسهیل می‌کنند.

با قطعات یدکی پمپ آب خانگی بیشتر آشنا شوید

پمپ‌های آب خانگی انواع مختلفی دارند که از سوی برندهای متفاوتی تولید شده‌اند. اجزای پمپ آب خانگی بر اساس ساختاری که دارند مشخص می‌شود؛ اما با این حال عمده قطعات در پمپ آب خانگی یکسان است. اجزای زیر مهم‌ترین بخش‌های یک پمپ آب خانگی هستند.

بخش های پمپ آب خانگی

پمپ آب خانگی از بخش های مختلفی تشکیل می شود

 • بلبرینگ پمپ
 • هوزینگ یا پوسته پمپ
 • پروانه پمپ
 • کلید اتومات پمپ
 • کاسه نمد پمپ
 • گیج فشار پمپ
 • دیفیوزر پمپ
 • شافت پمپ
 • دنده پمپ

تعداد قطعات یدکی پمپ آب خانگی ممکن است در پمپ‌های آب، کمتر یا بیشتر باشد و همان‌طور که گفتیم به ساختار پمپ، کمپانی سازنده و از همه مهم‌تر کاربرد پمپ بستگی دارد. موارد فوق مهم‌ترین قطعات یدکی پمپ‌های آب خانگی است که در ادامه بیشتر با آن‌ها آشنا خواهید شد.

بلبرینگ چیست؟ بررسی قیمت بلبرینگ پمپ آب خانگی

یکی از مهم‌ترین بخش‌های یک پمپ آب، بلبرینگ آن است. بلبرینگ نوعی چرخنده است که وظیفه به چرخش درآوردن را بر عهده دارند در مقاله «تعویض سیل و بلبرینگ پمپ آب خانگی» به معرفی این بخش پرداخته‌ایم. هر وسیله‌ای که به گردش در می‌آید؛ مانند پمپ آب خانگی، این چرخش خود را مدیون بلبرینگ است که آن را با نام یاتاق توپی نیز می‌شناسند.

درون پمپ‌های آب خانگی دو عدد بلبرینگ وجود دارد که این بلبرینگ‌ها از یک‌سو به پروانه و از سوی دیگر به الکتروموتور متصل شده‌اند. مهم‌ترین وظیفه بلبرینگ‌ها، گرداندن شفت پمپ آب خانگی است.

اگر پمپ آب با لرزش کار می‌کند یا صدای نامتعارفی حین کار کردن پمپ به گوش می‌رسد، می‌تواند حاکی از خرابی بلبرینگ‌ها باشد. در کنار معرفی اجزاء تشکیل‌دهنده پمپ آب خانگی بد نیست بدانید که بلبرینگ‌ها در صورت خرابی به راحتی تعمیر می‌شوند.

قیمت بلبرینگ پمپ آب خانگی

قیمت بلبرینگ پمپ‌های آب خانگی، به نوع پمپ بستگی دارد که در مقاله لیست قیمت بلبرینگ پمپ آب خانگی به این مسئله پرداخته‌ایم. پمپ‌های آب خانگی موجود در بازار از سوی کمپانی‌هایی چون پمپ آب لوارا یا پنتاکس تولید شده‌اند که قیمت قطعات یدکی پمپ آب خانگی هر یک از این برندها متفاوت است. اگر یک جعبه ابزار کامل داشته باشید، به احتمال زیاد خودتان هم می‌توانید در صورت خرابی بلبرینگ پمپ را تعویض کنید در غیر این صورت می‌توانید از متخصصان کمک بگیرید.

قطعات یدکی پمپ آب خانگی

پمپ آب خانگی شامل قطعات اصلی و یدکی می شود

هوزینگ یا پوسته پمپ چیست

یکی دیگر از قطعاتی که در معرفی اجزای پمپ آب خانگی باید با آن آشنا شوید، پوسته یا هوزینگ پمپ آب است. هوزینگ پمپ چیست؟ پوسته پمپ بخشی از پمپ است که شامل محفظه اطراف چرخ و دیفیوزر می‌شود. در درون هر پوسته چندین چرخ وجود دارد که این چرخ‌ها بر روی یک شافت نصب شده‌اند.

قطعه مکانیکال که درون پوسته وجود دارد، از نشتی پوسته یا هوزینگ پمپ جلوگیری می‌کند. مکانیکال یکی دیگر از قطعات پمپ آب است که در قسمت معرفی اجزاء تشکیل‌دهنده پمپ آب خانگی به آن اشاره کردیم.

پروانه پمپ آب خانگی

یکی از اجزای جدایی‌ناپذیر از پمپ‌های آب خانگی، پروانه آن است. وظیفه پروانه پمپ آب، ایجاد شتاب به واسطه پروانه‌ها برای به حرکت درآوردن جریان آب در پمپ است. پروانه‌های پمپ آب انواع مختلفی دارند.

 • پروانه‌های محوری
 • پروانه‌های شعاعی
 • پروانه باز
 • پروانه بسته
 • پروانه تک مکشی
 • پروانه دو مکشی

پره‌های پروانه پمپ آب خانگی به شافت متصل است. هر زمان که این پروانه شروع به چرخیدن کند، انرژی الکتریکی را به انرژی جنبشی تبدیل می‌کند. برای ساخت پمپ‌های صنعتی معمولاً از پروانه‌های فولادی استفاده می‌شود.

درحالی‌که برای مصارف خانگی و پمپ‌های آب خانگی معمولاً از پروانه‌های برنجی، برنزی یا پلاستیکی استفاده می‌شود.

فرم مشاوره رایگان

روش تعویض پروانه برنجی پمپ آب

قطعات یدکی پمپ آب خانگی ممکن است در اثر استفاده مداوم و در طول زمان دچار خرابی شوند. از همین رو بهتر است در کنار معرفی اجزای پمپ آب خانگی، با چگونگی تعمیر یا تعویض این قطعات نیز آشنا شوید.

یکی از قطعاتی که ممکن است نیاز به تعویض پیدا کند، پروانه برنجی پمپ آب خانگی است. برای تعویض این پروانه ابتدا کلگی پمپ را باز کنید. مهره‌ای بر روی پروانه وجود دارد که باید با کمک آچار بکس آن را باز کنید تا بتوانید پروانه را بالا کشیده و تعویض کنید.

تعویض اجزای پمپ آب خانگی

در صورت خرابی اجزا پمپ ممکن است به تعویض قطعات نیاز باشد

کلید اتومات پمپ آب

یکی دیگر از اجزای پمپ آب خانگی، کلید اتومات است که آن را با نام‌های دیگری چون ست کنترل و کلید تنظیم فشار نیز می‌شناسند. کلید اتومات بیشتر در پمپ‌های جدیدی که در بازار موجود است دیده می‌شود و امکانی را به کاربر می‌دهد تا بتواند هر زمانی که می‌خواهد، فشار پمپ را کم و زیاد کند. کلیدهای اتومات پمپ آب می‌توانند از نوع مکانیکی یا دیجیتالی باشند.

کاسه نمد پمپ یا سیل مکانیکی

به عنوان معرفی اجزاء تشکیل‌دهنده پمپ آب خانگی، یکی دیگر از اجزای مهم تشکیل‌دهنده پمپ‌های آب خانگی کاسه نمد است. مهم‌ترین وظیفه کاسه نمد، ممانعت از ورود آب به قسمت داخلی موتور پمپ آب است. در پمپهای آب خانگی، کاسه نمد میان شافت (محور پمپ) و موتور پمپ قرار می‌گیرد.

عملکرد این قطعه به این صورت است که آب را در قسمت پشت پروانه پمپ نگه داشته و از ورود آب به قسمت شافت پمپ جلوگیری می‌کند. در صورت خرابی کاسه نمد ممکن است مشکلات زیادی برای پمپ آب پیش آید که برخی از آن‌ها عبارت‌اند از:

 • نشت آب از قسمت آبی به قسمت برقی پمپ
 • آسیب دیدن محور پمپ آب در اثر ورود آب به آن
 • خوردگی اجزای داخلی پمپ آب خانگی بر اثر تجمع رسوبات
 • کاهش راندمان پمپ آب خانگی

تعویض کاسه نمد پمپ آب خانگی چگونه است؟ شیوه تعویض این قطعه از اجزای پمپ آب خانگی را در مقاله‌ای جداگانه بخوانید.

عیب یابی اجزای پمپ آب خانگی

بخش های مختلف پمپ جهت رفع مشکل بررسی می شوند

گیج یا سویچ فشار پمپ آب خانگی

از دیگر اجزای پمپ آب خانگی، گیج یا سویچ فشار است. اگر گیج با فشار سنج در پمپ آب وجود نداشته باشد، هیچ فرمانی مبنی بر کاهش یا افزایش فشار برای خاموش شدن به پمپ ارسال نشده و در نتیجه پمپ به صورت یکسره پس از باز شدن اولین شیر آب در ساختمان، به فعالیت خود ادامه می‌دهد و خاموش نمی‌شود.

یکی از اصلی‌ترین دلایل یکسره کار کردن پمپ‌های آب خانگی که اغلب با آن مواجه می‌شوند، خرابی گیج فشار پمپ آب است. روشن و خاموش شدن مکرر پمپ آب نیز از دیگر علائم تنظیم نبودن این سویچ فشار پمپ است. برای تنظیم کردن فشار پمپ آب بهتر است از یک تاسیس‌کار کمک بگیرید.

دیفیوزر پمپ آب خانگی

از دیگر قطعات تشکیل‌دهنده پمپ‌های آب خانگی، دیفیوزر است. دیفیوزر وظیفه کاهش سرعت سیال در هنگام خروج است. دیفیوزرها انواع مختلفی دارند که بسته به نوع پمپ و کاربرد آن تعیین می‌شود. به‌عنوان‌مثال برای پمپ‌های بزرگ و با ظرفیت بالا، معمولاً از دیفیوزرهای بدون پره واگرا یا دیفیوزرهای پره‌دار استفاده می‌شود.

سخن پایانی

به طور کل اجزای پمپ آب خانگی شامل اجزای اصلی و قطعات یدکی می‌شود. در این مقاله پمپو به بررسی قطعات یدکی مهم پرداختیم و اجزای اصلی را معرفی کردیم. تعویض و تعمیر قطعات را بهتر است به نمایندگی مجاز بسپارید. برای اطلاعات بیشتر در این زمینه با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

 • وظیفه الکتروموتور در پمپ آب خانگی چیست؟

  الکتروموتور، نیروی لازم برای چرخش پروانه را تامین می‌کند. الکتروموتورها در دو نوع تک فاز و سه فاز موجود هستند.

 • در صورت بروز مشکل در پمپ آب خانگی چه باید کرد؟

  ابتدا لازم است پمپ عیب‌یابی شود و بخش‌های مختلف آن مورد بررسی قرار گیرد. سپس، مشکل با تعمیر یا تعویض قطعات رفع می‌شود.

Picture of فروشگاه پمپو
فروشگاه پمپو

فروشگاه اینترنتی پمپو: مرجع تعمیرات و فروش انواع پمپ های آب خانگی، کشاورزی و صنعتی

پمپ آب خانگی بی‌صدا یا کم‌صدا چیست؟

پمپ آب خانگی بی‌صدا یا کم‌صدا، با کاهش چشمگیر نویز و ارتعاشات، بهترین انتخاب برای استفاده در منازل و محیط‌های

تعمیر پمپ سیرکولاتور پکیج

تعمیر پمپ سیرکولاتور پکیج به دلیل کاهش یا قطع کامل جریان آب، صدای غیرعادی، نشتی آب و عدم کارکرد صحیح

بهترین پمپ آب خانگی کدام است؟

بهترین پمپ آب خانگی با نیازهای ساختمان هماهنگی لازم را دارد و در عین حال پمپی است که بهره‌وری انرژی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • ثابت
 • همراه
 • واتساپ
× Send
سبد خرید
خانه