تعمیر پمپ چاه

تعمیر پمپ چاه

از پمپ‌های چاه آب برای انتقال آب از چاه‌های آب به مزارع یا مکان‌های مسکونی استفاده می‌شود. پمپ‌های چاه آب را می‌توان به دسته‌های مختلفی تقسیم کرد که از میان آن‌ها می‌توان به نوع کم عمق و نوع عمیق آن اشاره داشت.

در حالت کلی می‌توان پمپ‌های چاه را به دو دسته پمپ‌های کم عمق و پمپ‌های عمیق دسته بندی کرد. از نوع کم عمق در محیط‌هایی که عمق کمی دارد استفاده می‌کنیم و در نوع عمیق آن برای انتقال آب چاه‌های عمیق استفاده می‌شود.

خواه یا ناخواه پمپ‌ها پس از میزان کار مشخصی دچار مشکل می‌شوند، عوامل مختلفی وجود دارد که باعث می‌شود یک پمپ روند تخریبی سریع‌تری را طی کند، مواردی مانند وجود گرد و خاک، حشرات و ورود آب به موتور پمپ می‌تواند پمپ را دچار مشکل کند.

در این میان پمپ‌های شناور دارای ماندگاری بیشتری به دلیل داشتن محفظه موتور هستند. در این مقاله قصد داریم به بررسی بیش‌تر در رابطه با پمپ چاه و همچنین برخی از روش‌های تعمیر پمپ چاه شناور بپردازیم. با ما همراه شوید.

انواع پمپ آب چاه

انواع پمپ آب چاه

یک پمپ چاه مناسب و کاربردی باید ویژگی‌های خاصی داشته باشد. به طور مثال پمپ‌های چاه باید سبک وزن بوده و در عین حال بهترین عملکرد را ارائه دهند. علاوه بر این، پمپ‌ها باید در برابر خوردگی و همچنین زنگ‌زدگی نیز مقاوم باشند.

پمپ‌های چاه باید به گونه‌ای ساخته شوند که بتوانند از قطعات الکتریکی در برابر گرد و غبار و همچنین حشرات به خوبی محافظت کنند. پمپ‌های چاه آب را می‌توان به دو دسته مختلف تقسیم کرد. این دو دسته عبارت است از:

پمپ چاه عمیق

پمپ‌های چاه عمیق همان‌گونه که از نامشان پیداست برای چاه‌های عمیق با عمق بیش از 7 متر استفاده می‌شوند. این پمپ‌ها معمولاً برای زمین‌های زراعی و ساختمان‌های مسکونی که در مناطق کم‌آب هستند و سطح آب از سطح زمین بسیار پایین‌تر است کاربرد دارند.

پمپ چاه کم عمق

پمپ‌های چاه کم عمق از رایج‌ترین انواع پمپ‌های چاه هستند که از سه جزء اصلی (موتور الکتریکی، جت، پروانه) تشکیل می‌شوند. علاوه بر این پمپ برای کنترل فشار نیز یک سوئیچ فشار دارد. پمپ‌های چاه کم عمق آب را با استفاده از چند لوله به بیرون پمپاژ می‌کنند.

یکی از ویژگی‌های مثبت پمپ‌های چاه‌های کم عمق، قابلیت خودمکش بودن آن‌هاست، زیرا بدین ترتیب نگهداری از آن‌ها به مراتب راحت‌تر خواهد بود. از انواع پمپ‌های چاه کم عمق می‌توان به پمپ‌های سانتریفیوژی، زیر آب، پمپ‌های قابل تبدیل و پمپ جت نمایندگی پدرولو اشاره کرد.

تعمیر پمپ چاه آب

تعمیر پمپ چاه آب

پمپ‌های شناور معمولاً طول عمر بیش‌تری نسبت به سایر پمپ‌های خنک‌کننده دارند. دلیل این امر نیز مقاومت بیش‌تر پمپ‌های شناور در برابر عوامل خارجی مانند گرد و غبار و حشرات است.

موتور این پمپ‌ها در یک محفظه مهر و موم شده و محفوظ قرار دارد که به آ‌ن‌ها امکان کار کردن در آب را می‌دهد. برخی از مواردی که می‌توانند مانعی برای پمپاژ سیالات از پمپ شوند عبارت است از:

 • عدم هواگیری پمپ
 • بسته بودن شیر مکش
 • غلط بودن جهت چرخش و دوران پمپ
 • بیش‌تر بودن ویسکوزیته سیال نسبت به سیالی که پمپ برای آن طراحی شده است
 • گرفتگی صافی مکش
 • گرفتگی در لوله مکش
 • تشکیل بسته هوا در لوله مکش
 • پایین بودن سرعت دورانی پمپ

برای تعمیر پمپ چاه می‌توانید مراحل زیر را طی کنید

مراحل تعمیر پمپ چاه

 • پیش از هر چیز اتصالات پمپ را به خوبی بررسی کرده و از محکم بودن آن‌ها اطمینان حاصل کنید.
 • اتصالات و لوله‌ها را از نظر شکستگی بررسی کنید و در صورت نیاز آن‌ها را تعویض کنید. در مواردی می‌توانید از رزین چسبنده نیز برای آب‌بندی پمپ استفاده کنید.
 • باز بودن اتصالات را نیز بررسی کرده و در صورت انسداد مسیر را باز کنید.

در صورتی که با طی کردن این مراحل همچنان ایراد پمپ برطرف نشده است، می‌توانید مراحل زیر را نیز طی کنید:

 • برای تعمیر پمپ آب ابتدا پمپ شناور را خاموش کرده و اتصالات آن را جدا کنید.
 • پمپ شناور را از محل مخصوص به خود (حوضچه آب) خارج کنید.
 • پمپ را باز کرده و پروانه پمپ را جدا کنید.
 • محفظه و پروانه الکتروپمپ را به خوبی شستشو داده و نظافت کنید.
 • پروانه پمپ را به صورت صحیح و در جای مناسب نصب کنید.
 • در انتها و پس از قرار دادن پمپ در جای مناسب خود، لوله خروجی را نیز با رعایت تمام نکات نصب و به دقت دوباره متصل کنید.

در صورتی که با طی کردن تمام این مراحل همچنان مشکل پمپ برطرف نشده است، بهتر است با تعمیرکاران مجرب و متخصص برای تعمیر پمپ چاه آب تماس حاصل کنید تا بتوانید اشکال به وجود آمده در پمپ را به راحتی و با رعایت اصول برطرف کنید.

در مقاله تعمیر پمپ چاه چه گفتیم؟

همانطور که در این مقاله گفته شد، پمپ چاه آب را می‌توان به دو دسته پمپ چاه کم عمق و پمپ چاه عمیق تقسیم کرد. پمپ‌های چاه‌های کم عمق را می‌توان از رایج‌ترین انواع پمپ‌های چاه دانست. در این مقاله به بررسی انواع ایراداتی که ممکن است در پمپ چاه شناور ایجاد شوند پرداخته و سپس برخی از مراحلی را که می‌توانید برای تعمیر پمپ چاه آن‌ها را طی کنید بازگو کردیم.

بهترین برند برای پمپ چاه کدام است؟

پمپ‌های مختلفی در حال حاضر در بازار ایران وجود دارد، وابسته به میزان توان مورد نیاز و همچنین محل مورد استفاده پمپ انتخاب پمپ می‌تواند کار سختی باشد. در حال حاضر پمپ‌های لوارا، پنتاکس و گراندفوس را می‌توان جزو پمپ‌های معروف و شناخته شده در نظر گرفت.

نصب پمپ چاه شناور چگونه است؟

به دلیل آن که نصب پمپ چاه شناور نیاز به دانش و تخصص دارد بهتر است که این کار را متخصص تعمیر پمپ انجام دهد. اما در حالت کلی پمپ چاه نباید تا انتهای چاه فرستاده شود.

مشخصات فنی پمپ چاه شناور چیست؟

پمپ‌های چاه در حال حاضر در دو نوع سه فاز و تک فاز طراحی و تولید می‌شوند. اما یک پمپ چاه آب معمولی مشخصات فنی به صورت زیر خواهد داشت.
سایز پمپ آب چاه تا 12 اینچ
ارتفاع آبدهی پمپ چاه آب 400 متر
جنس پروانه مورد استفاده در پمپ از استیل، برنجی، نوریل و برنز
دارای سیستم خنک کاری

[کل: 1 میانگین: 5]
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments