بلبرینگ پمپ آب و تاثیر آن در کیفیت پمپ آب

حتما می‌دانید که یکی از مهمترین اجزا دستگاه تصفیه آب خانگی پمپ آن است و بروز هر مشکلی در پمپ آب در عملکرد دستگاه در تولید آب تصفیه شده تاثیر بسزایی دارد. از آنجایی که پمپ آب به صورت مداوم روشن و خاموش می‌شود استهلاک زیادی دارد و ممکن است برخی از قطعات آن به مرور زمان فرسوده شوند و نیاز باشد که آن‌ها را تعویض یا تعمیر کنید در چنین شرایطی لازم است که برای تعویض یا تعمیر قطعات از فردی مجرب کمک بگیرید. یکی از قطعات مهم وحساس پمپ آب خانگی بلبرینگ پمپ آب است. در صورتی که بلبرینگ خراب شود یا درست کارنکند، پمپ آب نیز نمی‌تواند به درستی آب را در لوله‌های ساختمان پمپاژ کند. در واقع می‌توان گفت پمپ آب بدون بلبرینگ مانند خودروی بدون چرخ است.

 امروزه بلبرینگ‌ها به منظور جلوگیری از ساییدگی قطعات و گردش بی صدای آنها در دستگاه در هر وسیله ای چه پیشرفته و چه وسایل مکانیکی کوچک که به گردش در می‌آید استفاده می‌شوند. در پمپ دستگاه تصفیه آب خانگی نیز از دو عدد بلبرینگ استفاده می‌شود. برای آشنایی بیشتر با بلبرینگ پمپ آب خانگی و اهمیت آن در ادامه با همراه باشید.

بلبرینگ پمپ آب خانگی یک قطعه فلزی است که درون پمپ آب قرار گرفته است. این قطعه فلزی حساس و کاربردی باعث حرکت محور یا شافت داخل پمپ آب میشود و از آنجایی که به قسمت پروانه پمپ آب نیز متصل است با چرخیدن محور پمپ آب، پروانه پمپ نیز شروع به حرکت می‌کند.

بیایید کمی‌ واضح تر توضیح دهیم پمپ آب به دو قسمت مکانیکی و الکتروموتور تقسیم میشود. بخش مکانیکی که به صورت مستقیم با آب در تماس است شامل پروانه و کاسه نمد است. بخش الکتروموتور قسمت برقی بمپ آب را تشکیل میدهد با آب در تماس نیست. بهتر است بدانید بلبرینگ نیز به همراه شافت یا محور در قسمت الکتروموتور پمپ آب خانگی قرار دارند.

نکته: در پمپ‌های صنعتی از بلبرینگ در قسمت مکانیکی آن نیز استفاده می‌کنند.

در پمپ آب خانگی دو عدد بلبرینگ به کار رفته است که از یک طرف به پروانه و از یک طرف دیگر به الکترو موتور متصل است و موظف است تا شافت پمپ آب را به حرکت در آورد.

ساده تر بگوییم پمپ آب بدون بلبرینگ عملا قادر به کار کردن نیست چرا که پمپ تنها با چرخیدن محور داخل پمپ و پروانه میتواند آب را به داخل لوله‌های ساختمان پمپاژ کند و این امر بدون بلبرینگ بمپ آب غیرممکن است و پمپ نمیتواند وظیفه اصلی خود که پمپاژ آب است را به درستی انجام دهد.

آسیب‌ها و نشانه‌های آسیب بلبرینگ پمپ آب

بلبرینگ بمپ آب بعد از مدتی دچار فرسودگی میشود و نیاز به تعمیر یا حتی تعویض دارد. حال بیایید بررسی کنیم که اگر بلبرینگ با مشکل روبه رو شود و به نرمی‌حرکت نکند، می‌تواند باعث بروز چه مشکلاتی در کارکرد پمپ آب خانگی شود؟

همانطور که گفتیم وظیفه اصلی و ذاتی پمپ آب پمپاژ کردن آب است. با خراب شدن بلبرینگ این امر غیر ممکن خواهد شد چراکه بدون بلبرینگ شافت نمیچرخد و با نچرخیدن شافت پروانه‌ها نیز حرکتی نخواهند داشت در نتیجه هیچ نیروی جنبشی ایجاد نمیشود و از همه مهم تر پمپاژ آب نیز صورت نمیگیرد.

نشانه‌های خرابی بلبرینگ پمپ آب

دلایل مختلفی مانند گرما یا سرمای زیاد، رطوبت، عوامل فیزیکی و شیمیایی می‌تواند به مرور زمان سبب خراب یا فرسوده شدن بلبرینگ‌ها در پمپ آب شود. در ادامه مشکلاتی که می‌تواند به دلیل خرابی یا فرسودگی بلبرینگ‌ها در پمپ تصفیه آب ایجاد شود را معرفی میکنیم:

 ایجاد صدای غیر معمول در کارکرد پمپ: ممکن است صدایی شبیه به خس خس کردن یا ساییدگی بشنوید.

لرزش پمپ: یکی از نشانه‌های خرابی بلبرینگ‌ها لرزش پمپ است

کاهش توان تولیدی پمپ آب: به دلیل فرسودگی بلبرینگ‌ها شافت پمپ به درستی کار نمیکند در نتیجه سرعت پروانه کاهش پیدا میکند.

حال که با بلبرینگ پمپ آب و نقش آن در دستگاه تصفیه آب خانگی آشنا شدید توصیه می‌کنیم برای تعمیر یا تعویض بلبرینگ‌ها حتما از افراد مجرب و متخصص در این زمینه کمک بگیرید تا هزینه بیشتری متحمل نشوید.

[کل: 1 میانگین: 5]
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments