معرفی اجزاء تشکیل دهنده پمپ آب خانگی

معرفی اجزاء تشکیل دهنده پمپ آب خانگی

در این مقاله قصد داریم به معرفی اجزاء تشکیل دنده پمپ آب خانگی بپردازیم. پمپ‌های آب خانگی انواع مختلفی دارند که بسته به کاربرد و تکنولوژی ساخت ممکن است اجزای متفاوتی داشته باشند. با این حال بسیاری از قطعات یدکی پمپ آب خانگی در همه پمپ‌ها یکسان است. آشنایی با این قطعات، علت خرابی آن‌ها و چگونگی تعمیر و تعویض هر یک، از پرداخت هزینه‌های اضافه در مواقع غیرضروری جلوگیری می‌کند. به عنوان مثال گاهی علت خرابی پمپ آب خانگی مسئله ساده‌ای مانند گیر کردن یک جسم خارجی میان پروانه‌های پمپ است.

چنانچه با ساختار پروانه پمپ آشنا باشید، می‌توانید این مشکل را خودتان به راحتی و بدون پرداخت هزینه به متخصص تعمیر پمپ آب برای بررسی پمپ حل کنید. یکی از اصلی‌ترین قطعات پمپ آب خانگی که در مقاله معرفی اجزاء تشکیل دهنده پمپ آب خانگی باید با آن آشنا شوید، بلبرینگ‌های پمپ آب است.

 اگر پمپ با صدا کار کند، به احتمال زیاد ایراد از بلبرینگ‌های آن است که باید به فکر تعمیر یا تعویض بلبرینگ باشید. قیمت بلبرینگ پمپ آب خانگی بستگی به نوع پمپ و ساختار آن دارد. از دیگر قطعات یدکی پمپ آب خانگی می‌توان به پوسته پمپ اشاره کرد. پروانه پمپ آب از دیگر قطعاتی است که در صورت خرابی می‌تواند مشکلات متعددی برای پمپ آب به وجود بیاورد.

با قطعات یدکی پمپ آب خانگی بیشتر آَشنا شوید

پمپ‌های آب خانگی انواع مختلفی دارند که از سوی برندهای متفاوتی تولید شده‌اند. اجزای تشکیل دهنده پمپ‌های آب براساس ساختاری که دارند مشخص می‌شود اما با این حال عمده قطعات در پمپ آب خانگی یکسان است. اجزای زیر مهم‌ترین بخش‌های یک پمپ آب خانگی هستند.

 • بلبرینگ پمپ
 • هوزینگ یا پوسته پمپ
 • پروانه پمپ
 • کلید اتومات پمپ
 • کاسه نمد پمپ
 • گیج فشار پمپ
 • دیفیوزر پمپ
 • شافت پمپ
 • دنده پمپ

تعداد قطعات یدکی پمپ آب خانگی ممکن است در پمپ‌های آب، کمتر یا بیشتر باشد و همان‌طور که گفتیم به ساختار پمپ، کمپانی سازنده و از همه مهم‌تر کاربرد پمپ بستگی دارد. موارد فوق مهم‌ترین قطعات یدکی پمپ‌های آب خانگی است که در ادامه بیشتر با آن‌ها آشنا خواهید شد.

بلبرینگ چیست؟ بررسی قیمت بلبرینگ پمپ آب خانگی

یکی از مهم‌ترین بخش‌های یک پمپ آب، بلبرینگ آن است. بلبرینگ نوعی چرخنده است که وظیفه به چرخش درآوردن را بر عهده دارند. هر وسیله‌ای که به گردش در می‌آید مانند پمپ آب خانگی، این چرخش خود را مدیون بلبرینگ است که آن را با نام یاتاق توپی نیز می‌شناسند.

درون پمپ‌های آب خانگی دو عدد بلبرینگ وجود دارد که این بلبرینگ‌ها از یکسو به پروانه و از سوی دیگر به الکتروموتور متصل شده‌اند. مهم‌ترین وظیفه بلبرینگ‌ها، گرداندن شفت پمپ آب خانگی است. اگر پمپ آب با لرزش کار می‌کند یا صدای نامتعارفی حین کار کردن پمپ به گوش می‌رسد، می‌تواند حاکی از خرابی بلبرینگ‌ها باشد. در کنار معرفی اجزاء تشکیل دهنده پمپ آب خانگی بد نیست بدانید که بلبرینگ‌ها در صورت خرابی به راحتی تعمیر می‌شوند. اگر قصد تعویض پمپ دارید، در طول مقاله به روش تعویض پروانه برنجی پمپ آب اشاره کرده‌ایم.

قیمت بلبرینگ پمپ آب خانگی

قیمت بلبرینگ‌ پمپ‌های آب خانگی، به نوع پمپ بستگی دارد. پمپ‌های آب خانگی موجود در بازار از سوی کمپانی‌هایی چون پمپ آب لوارا یا پنتاکس تولید شده‌اند که قیمت قطعات یدکی پمپ آب خانگی هر یک از این برندها متفاوت است. اگر یک جعبه ابزار کامل داشته باشید، به احتمال زیاد خودتان هم می‌توانید در صورت خرابی بلبرینگ پمپ را تعویض کنید در غیر اینصورت می‌توانید از تاسیس‌کار کمک بگیرید.

هوزینگ یا پوسته پمپ چیست

یکی دیگر از قطعاتی که در معرفی اجزاء تشکیل دهنده پمپ آب خانگی باید با آن آشنا شوید، پوسته یا هوزینگ پمپ آب است. پوسته پمپ بخشی از پمپ است که شامل محفظه اطراف چرخ و دیفیوزر می‌شود. در درون هر پوسته چندین چرخ وجود دارد که این چرخ‌ها بر روی یک شافت نصب شده‌اند. قطعه مکانیکال که درون پوسته وجود دارد، از نشتی پوسته یا هوزینگ پمپ جلوگیری می‌کند. مکانیکال یکی دیگر از قطعات پمپ آب است که در قسمت معرفی اجزاء تشکیل دهنده پمپ آب خانگی به آن اشاره کردیم.

پروانه پمپ آب خانگی

یکی از اجزای جدایی ناپذیر از پمپ‌های آب خانگی، پروانه آن است. وظیفه پروانه پمپ آب، ایجاد شتاب به واسطه پروانه‌ها برای به حرکت درآوردن جریان آب در پمپ است. پروانه‌های پمپ آب انواع مختلفی دارند.

 • پروانه‌های محوری
 • پروانه‌های شعاعی
 • پروانه باز
 • پروانه بسته
 • پروانه تم مکشی
 • پروانه دومکشی

پره‌های پروانه پمپ آب خانگی به شافت متصل است. هر زمان که این پروانه شروع به چرخیدن کند، انرژی الکتریکی را به انرژی جنبشی تبدیل می‌کند. برای ساخت پمپ‌های صنعتی معمولا از پروانه‌های فولادی استفاده می‌شود. درحالی‌که برای مصارف خانگی و پمپ‌های آب خانگی معمولا از پروانه‌های برنجی، برنزی یا پلاستیکی استفاده می‌شود. از آنجایی که پروانه اغلب پمپ‌های آب خانگی برنجی است، بد نیست با روش تعویض پروانه برنجی پمپ آب نیز آشنا شوید.

روش تعویض پروانه برنجی پمپ آب

قطعات یدکی پمپ آب خانگی ممکن است در اثر استفاده مداوم و در طول زمان دچار خرابی شوند. از همین‌رو بهتر است در کنار معرفی اجزاء تشکیل دهنده پمپ آب خانگی، با چگونگی تعمیر یا تعویض این قطعات نیز آشنا شوید.

یکی از قطعاتی که ممکن است نیاز به تعویض پیدا کند، پروانه برنجی پمپ اب خانگی است. برای تعویض این پروانه ابتدا کلگی پمپ را باز کنید. مهره‌ای بر روی پروانه وجود دارد که باید با کمک آچار بکس آن را باز کنید تا بتوانید پروانه را بالا کشیده و تعویض کنید.

کلید اتومات پمپ آب

یکی دیگر از اجزای مهم تشکیل دهنده پمپ‌های آب خانگی، کلید اتومات است که آن را با نام‌های دیگری چون ست کنترل و کلید تنظیم فشار نیز می‌شناسند. کلید اتومات بیشتر در پمپ‌های جدیدی که در بازار موجود است دیده می‌شود و امکانی را به کاربر می‌دهد تا بتواند هر زمانی که می‌خواهد، فشار پمپ را کم و زیاد کند. کلیدهای اتومات پمپ آب می‌توانند از نوع مکانیکی یا دیجیتالی باشند.

کاسه نمد پمپ یا سیل مکانیکی

به عنوان معرفی اجزاء تشکیل دهنده پمپ آب خانگی، یکی دیگر از اجزای مهم تشکیل دهنده پمپ‌های آب خانگی کاسه نمد است. مهم‌ترین وظیفه کاسه نمد، ممانعت از ورود آب به قسمت داخلی موتور پمپ آب است. در پمپ‎‌های آب خانگی، کاسه نمد میان شافت (محور پمپ) و موتور پمپ قرار می‌گیرد.

 عملکرد این قطعه به این صورت است که آب را در قسمت پشت پروانه پمپ نگه داشته و از ورود آب به قسمت شافت پمپ جلوگیری می‌کند. در صورت خرابی کاسه نمد ممکن است مشکلات زیادی برای پمپ آب پیش آید که برخی از آن‌ها عبارتنداز:

 • نشت آب از قسمت آبی به قسمت برقی پمپ
 • آسیب دیدن محور پمپ آب در اثر ورود آب به آن
 • خوردگی اجزای داخلی پمپ آب خانگی بر اثر تجمع رسوبات
 • کاهش راندمان پمپ آب خانگی

تعویض کاسه نمد پمپ آب خانگی

با توجه به موارد گفته شده در قسمت فوق، خرابی کاسه نمد پمپ می‌تواند هزینه‌های جانبی زیادی برای تعمیر خرابی‌های دیگر قسمت‌های پمپ آب بر روی دستتان بگذارد. از همین‌رو در معرفی اجزاء تشکیل دهنده پمپ آب خانگی، یکی از قطعاتی که باید نسبت به سلامت آن اطمینان حاصل کنید و در صورت خرابی سریعا تعویض کنید کاسه نمد است.

 برای تعویض این قطعه، بهتر است از یک تعمیرکار حرفه‌ای پمپ آب کمک بگیرید. چراکه مراحل تعویض کاسه نمد پمپ آب خانگی حساس و مهم است. قیمت کاسه نمد پمپ آب باتوجه به نوع پمپ متغیر است.

گیج یا سویچ فشار پمپ آب خانگی

از دیگر اجزای مهم تشکیل دهنده پمپ‌های آب خانگی، گیج یا سویچ فشار است. اگر گیج با فشار سنج در پمپ آب وجود نداشته باشد، هیچ فرمانی مبنی بر کاهش یا افزایش فشار برای خاموش شدن به پمپ ارسال نشده و در نتیجه پمپ به صورت یکسره پس از باز شدن اولین شیر آب در ساختمان، به فعالیت خود ادامه می‌دهد و خاموش نمی‌شود.

یکی از اصلی‌ترین دلایل یکسره کار کردن پمپ‌های آب خانگی که اغلب با آن مواجه می‌شوند، خرابی گیج فشار پمپ آب است. روشن و خاموش شدن مکرر پمپ آب نیز از دیگر علائم تنظیم نبودن این سویچ فشار پمپ است. برای تنظیم کردن فشار پمپ آب بهتر است از یک تاسیس‌کار کمک بگیرید. 

دیفیوزر پمپ آب خانگی

از دیگر قطعات تشکیل دهنده پمپ‌های آب خانگی، دیفیوزر است. دیفیوزر وظیفه کاهش سرعت سیال در هنگام خروج است. دیفیوزرها انواع مختلفی دارند که بسته به نوع پمپ و کاربرد آن تعیین می‌شود. به عنوان مثال برای پمپ‌های بزرگ و با ظرفیت بالا، معمولا از دیفیوزرهای بدون پره واگرا یا دیفیوزرهای پره دار استفاده می‌شود.

[کل: 2 میانگین: 5]
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments