رفع صدای پمپ آب خانگی

یکی از نکاتی که در زمان خرید پمپ آب خانگی باید توجه ویژه‌ای به آن داشته باشید سروصدایی است که ایجاد می‌کند درست است که تمام پمپ‌ها صدا تولید می‌کنند اما میزان صدا در آن‌ها متفاوت است؛ اما برای رفع صدای پمپ آب و یا کاهش این صدای ناهنجار راهکارهایی وجود دارد که در این مطلب به آن می‌پردازیم.

بنابراین اگر شما هم مجبور به نصب پمپ آب در خانه خود هستید و از سر صدای آن شکایت دارید در این مطلب با موضوع رفع صدای پمپ آب خانگی همراه ما باشید.

سروصدای  ناشی از پمپ آب از مشکلات اساسی بسیاری از افرادی است که در منزل خود پمپ آب نصب دارند. برای هر وسیله صنعتی استانداردی برای میزان صدای تولید شده توسط آن وجود دارد و این کاملاً طبیعی است اما اگر این میزان صدا بیش از اندازه و استاندارد آن وسیله باشد نشان‌دهنده نقص فنی، آسیب‌دیدگی یا بی‌کیفیت بودن قطعات آن است. در صورتی که بخواهید پمپ با صدای کمتری بخرید باید هزینه بیشتری بپردازید اما اگر از قبل پمپ آبی نصب دارید که سروصدای زیادی تولید می‌کند نیاز به تعویض آن نیست چراکه راهکارهایی وجود دارد که در رفع صدای پمپ آب خانگی بسیار مؤثر است.

این روش‌ها به صورت صد در صد صدای پمپ را از بین نمی‌برد ولی در ایجاد محیطی آرام‌تر به شما کمک می‌کند. ابتدا بیایید دلایل صدای پمپ آب را بشناسیم:

علت صدای پمپ آب

  • عدم نصب صحیح و لرزش پمپ
  • مناسب نبودن محل قرارگیری پمپ
  • مشکل داشتن اجزا هیدرولیکی داخل پمپ
  • آسیب دیدن پروانه‌ها
  • کیفیت پایین پمپ و نامناسب بودن آن
  • عدم تعمیر و نگهداری مناسب

راه‌کارهای رفع صدای پمپ آب

با انجام برخی از کارها و پیروی کردن از برخی از راهکارها خواهید توانست میزان صدای تولیدی پمپ آب خود را کاهش دید. توجه داشته باشید که مراجعه به تعمیرکار در زمانی که صدای پمپ آب بیش از اندازه باشد لازم و ضروری خواهد بود.

1. نوع صدا پمپ آب را مشخص کنید

برای رفع صدای پمپ آب خانگی اول از همه، باید مشخص کنید نوع صدایی که می‌شنوید ناشی از چیست؟ آیا این صدا به دلیل لرزش ایجاد شده است یا صدای هوایی است که در پمپ حرکت می‌کند. بسته به نوع صدا، راه‌حل‌های مختلفی برای حل این مشکل وجود دارد؛ بنابراین، درک نوع سروصدا راه‌حلی که باید اعمال کنید را مشخص خواهد کرد.

اگر صدای لرزش را می‌شنوید و پمپ بر روی دیوار یا کف نصب شده است راه‌حل رفع صدای پمپ آب خانگی بسیار ساده است. در چنین شرایطی پمپ را از محل جدا کنید و با استفاده از نوارهای جداسازی دوباره آن را در محل مورد نظر نصب کنید این نوارهای جداسازی بین پمپ آب و سازه یعنی دیوار یا کف قرار می‌گیرند و مانع از برخورد پمپ با دیوار یا کف می‌شوند.

اما اگر صدا ناشی از هوای داخل پمپ باشد باید از روش‌های عایق بندی صدا استفاده کنید که در ادامه بیشتر به این موضوع می‌پردازیم.

2. مکان نصب پمپ آب

مکان نصب پمپ آب فاکتور مهمی در تعیین میزان صدا در ساختمان‌های مسکونی یا مکان‌های عمومی است. پمپ باید در یک اتاق با دیوارهای ضخیم نصب شود دیوارهای ضخیم به صورت غیرمستقیم صدای پمپ را کاهش می‌دهند.

توصیه می‌کنیم پمپ را بر روی یک سطح بتنی نصب کنید و مطمئن شوید که پمپ آب کاملاً به سطح بتنی چسبیده و محکم است رعایت این مورد به میزان قابل توجهی از صدای ناهنجار پمپ آب می‌کاهد چرا که سطح بتنی با جذب ارتعاش باعث می‌شود پمپ به راحتی کار کند.

3. عایق بندی صوتی پمپ آب

همه ما می‌دانیم که صدا از طریق اجسام حرکت می‌کند اما از آنجایی که میزان رسانایی صدا برای اجسام متفاوت است می‌توانیم با عایق بندی صدای موجود در هوا، انتقال صدا را محدود کنیم. برای انجام این کار، شما باید موانع ایجاد کنید یا از برخی از روش‌های عایق صدا مانند پانل‌های صوتی یا روکش‌های عایق صدا استفاده کنید.

یا اینکه برای عایق بندی پمپ آب خود یک جعبه عایق صدا درست کنید. جعبه مقوایی یکی از روش‌های عالی عایق صدا است. برای ساخت آن کمی تلاش و زمان لازم است، اما پس از اتمام آن، مشکلات پمپ آب خود را فراموش خواهید کرد.

قبل از شروع ساخت جعبه عایق صدا برای پمپ آب، باید پمپ را اندازه بگیرید.

4. تعمیر و نگه‌داری مناسب از پمپ آب

دلایل مختلفی برای نگهداری پمپ آب وجود دارد و رفع صدای پمپ آب خانگی یکی از این دلایل است.

 بنابراین برای جلوگیری از افزایش سروصدا از پمپ نصب شده، باید یک برنامه نگهداری مناسب اتخاذ کنید.

روش‌های نگهداری مانند روغن‌کاری قطعات، جایگزینی قطعات فرسوده، محکم کردن قطعات شل نه تنها به کاهش صدا کمک می‌کند بلکه موجب افزایش طول عمر و عملکرد بهتر پمپ نیز می‌شود.

5. پمپ مناسب را انتخاب کنید

می‌دانیم که شما با پمپ فعلی مشکل دارید و می‌خواهید صدای آن را کاهش دهید، اما اجازه دهید به دیگران که می‌خواهند پمپ جدید بخرند کمک کنیم تا بدانند که انتخاب پمپ می‌تواند روی میزان صدای تولید شده تأثیر زیادی بگذارد.

اگر هم برای رفع صدای پمپ آب خانگی تلاش زیادی کرده‌اید اما نتیجه‌ای نگرفته‌اید، شاید زمان آن رسیده است که یک پمپ آب جدید بخرید.

انتخاب یک پمپ آب خانگی با سروصدای کمتر ممکن است راه‌حل کمی گران باشد، اما بهتر از خریدن تجهیزات آکوستیک است. با خرید یک پمپ آب نو و مناسب می‌توانید از همه این سروصداها راحت شوید.

در توضیحات راهنمای هر پمپ آب مشخصات میزان صدا وجود دارد و توجه به این بخش از راهنما به شما کمک می‌کند تا پمپ آبی بخرید که سروصدای کمتری تولید می‌کند.

آنچه در مقاله رفع صدای پمپ آب خانگی بیان شد

فناوری پمپاژ آب در چند وقت اخیر استفاده گسترده‌ای داشته است. شما فقط باید با فن‌آوری پمپاژ آب آشنا شوید تا بتوانید اهمیت سیستم آن را درک کنید.

پمپ‌های آب استفاده‌های بسیار زیادی مانند باغبانی، تأمین آب خانه‌ها و سایر مصارف تجاری دارند. با این حال، میزان سروصدایی که این تجهیزات تولید می‌کنند ممکن است برای ساکنین بسیار آزاردهنده باشد.

خبر خوب این است که با استفاده از تکنیک‌های عایق صدا، مشکل پمپ‌های آب پر سروصدا قابل حل است.

همان‌طور که گفتیم، ساخت یک جعبه مقوایی ساده اما کارآمد تا حدودی این مشکل را حل می‌کند. علاوه بر این سایر نکاتی که در زمینه نصب و نگهداری نیز گفتیم می‌تواند در رفع صدای پمپ آب خانگی بسیار مؤثر باشد. اگر هیچ یک از این روش‌ها جواب نداد (که این طور نخواهد شد) می‌توانید یک پمپ آب جدید بخرید اما حتما به مشخصات صدای آن دقت کنید و تمام نکات گفته شده در نصب و نگهداری آن را نیز رعایت کنید. در صورت داشتن هرگونه سوال در رابطه با انواع پمپ آب می‌توانید در قسمت نظرات سوال خود را مطرح کنید.

[کل: 1 میانگین: 5]
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments