تعمیر پمپ موتورخانه

تعمیر پمپ موتورخانه

چه زمان باید برای تعمیر پمپ موتورخانه اقدام کنیم؟ ساختمان‌های زیادی هستند که از سیستم گرمایشی مرکزی و موتورخانه‌ها برای گرم کردن واحدهای ساختمانی خود استفاده می‌کنند. بازدید دوره‌ای از موتورخانه می‌تواند هزینه‌های مربوط به نگهداری از این سیستم را تا حد زیادی کاهش دهد.

موتورخانه‌ها از بخش‌های زیادی تشکیل شده‌اند که پمپ‌ها، یکی از اصلی‌ترین اجزای هر موتورخانه‌ای به شمار می‌روند و وظیفه به گردش درآوردن آب درون سیستم موتورخانه را برعهده دارند. در این مقاله نکاتی را راجع‌به تعمیر پمپ موتورخانه خواهیم گفت که به بهینه سازی سیستم موتورخانه کمک شایانی می‌کند.

عموما پمپ‌های موتورخانه به دلایل مختلفی دچار مشکل می‌شوند. از جمله این دلایل می‌توان به اشکال در پروانه موتور و خرابی کوپلینگ‌ها اشاره کرد.

ایجاد مشکل در این دو بخش از پمپ موتورخانه می‌تواند باعث ایجاد مشکل در پمپ شود. وجود ارتعاش و صدا هنگام کارکرد پمپ نشان از وجود مشکل در پمپ موتورخانه است که نیاز به حضور یک کارشناس تعمیر پمپ موتورخانه دارد، در ادامه بیشتر در رابطه با تعمیر پمپ شوفاژ اطلاعاتی ارائه خواهیم داد.

اهمیت سرکشی موتورخانه ساختمان‌ها

همان‌طور که می‌دانید ساختمان‌های زیادی از شوفاژ به عنوان منبع گرمایی استفاده می‌کنند و مجهز به سیستم گرمایشی مرکزی و موتورخانه هستند. یکی از مسائلی که در رابطه با این موتورخانه‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است، سرویس کردن موتورخانه و تعمیر قسمت‌های مختلف آن به صورت دوره‌ای است.

آپارتمان‌ها، مراکز دولتی، مدرسه‌ها و مراکز درمانی مانند بیمارستان‌ها اغلب دارای موتورخانه‌های مرکزی هستند و از آنجایی که این سیستم‌های گرمایشی وظیفه گرم کردن واحدهای زیادی را بر عهده دارند، وجود هرگونه اختلال کوچکی، می‌تواند منجر به نقص عملکرد کلیه سیستم‌های گرمایشی شود.

در این میان پمپ موتورخانه نیز یکی از مهم‌ترین بخش‌های هر سیستم گرمایشی مرکزی است که باید به صورت دوره‌ای چک شده و در صورت وجود هرگونه اختلال، به تعمیر پمپ شوفاژ بپردازند.

پمپ موتورخانه و وظیفه آن

وظا

هر موتورخانه دارای چند بخش اصلی است که هر کدام وظیفه مجزایی داشته و تمامی این اجزا هماهنگ با یک دیگر، وظیفه گرم کردن واحدهای ساختمانی را بر عهده دارند. ایجاد اختلال در کار هر یک از این اجزا، می‌تواند منجر به خسارت‌های هزینه‌بری شود؛ بنابراین بهتر است با آشنایی کامل با هر یک از بخش‌های یک موتورخانه، از به وجود آمدن خسارت‌های بیشتر جلوگیری کنید.

پمپ موتورخانه جزئی از این سیستم است که وظیفه آن کمک به گردش آب درون سیستم موتورخانه و زیاد شدن فشار آب است. از همین‌رو پمپ‌های یک موتورخانه را می‌توان جزو مهم‌ترین اجزای این سیستم دانست. بررسی و تعمیر پمپ موتورخانه نیز یکی از اقداماتی است که باید به صورت دوره‌ای توسط افراد متخصص انجام شود.

در چه صورتی پمپ موتورخانه‌ها نیاز به تعمیر دارد؟

سرویس دوره‌ای موتورخانه و چک کردن نحوه عملکرد هر یک از اجزا، منجر به بالا رفتن راندمان و بهینه سازی این سیستم مرکزی می‌شود. با بررسی کردن سیستم شوفاژخانه به صورت دوره‌ای، هزینه‌های مربوط به خرابی این سیستم‌ها را تا حد ممکن کاهش می‌دهید؛ بنابراین اگر مدیر ساختمانی هستید که دارای سیستم گرمایشی مرکزی است، باید نسبت به تعمیرات بخش‌های مختلف موتورخانه از جمله تعمیر پمپ موتورخانه دقت بیشتری داشته باشید.

تعمیر پمپ موتورخانه

اما شایع‌ترین مشکلاتی که برای پمپ‌ها رخ می‌دهد کدام است؟ قطعا تشخیص درست و عیب یابی به موقع سیستم موتورخانه هزینه‌های مربوط به نگهداری و تعمیر موتورخانه‌ها را کاهش می‌دهد. موارد زیر برخی از عیب‌های شایعی هستند که ممکن است برای موتورخانه‌ها پیش بیاید و نیاز به تعمیر داشته باشد.

شنیدن صدای غیر طبیعی و ارتعاش در پمپ‌ها

یکی از شایع‌ترین نشانه‌هایی که خبر از خرابی پمپ می‌دهد، شنیدن صداهای غیر طبیعی از پمپ است. اگر پمپ‌های موتورخانه شما از نوع زمینی است ممکن است بیشتر با این اختلال مواجه شده باشید؛ چراکه تراز نشدن کوپلینگ باعث ایجاد صدا در پمپ‌های زمینی می‌شود.

یکی دیگر از دلایل شنیدن صدا از پمپ، می‌تواند مربوط به خارج شدن پروانه از بالانس باشد؛ این مشکل زمانی رخ می‌دهد که مواد زائد در پروانه گیر کرده باشد. یکی دیگر از دلایل ارتعاش پمپ که نیاز به تعمیر پمپ موتورخانه دارد، تاب برداشتن محور و یا به وجود آمدن اختلال در یاتاقان‌ها است.

کم شدن فشار آب یکی از نشانه‌های مهم خرابی موتورخانه‌ها است که با استفاده از راه‌های افزایش فشار آب ساختمان می‌توان این مشکل را برطرف کرد.

کاهش مقدار آبدهی که نشان از خرابی پمپ‌ها دارد

یکی دیگر از نشانه‌هایی که خبر از تعمیر پمپ آب می‌دهد، کاهش ارتفاع یا کاهش مقدار آبدهی است. اما این مشکل به چه دلایلی ممکن است رخ دهد؟ همان‌طور که گفتیم حتما برای تعمیر موتورخانه باید از افراد تاسیساتی کمک بگیرید اما شایع‌ترین علت کاهش مقدار آبدهی توسط پمپ‌ها، وجود هوا در آب است که باید هواگیری شود.

برخی دیگر از دلایلی که می‌تواند منجر به کاهش مقدار آبدهی شود عبارتنداز:

  • طولانی بودن لوله مکش
  • بیشتر بودن افت فشار شبکه از ارتفاع آبدهی
  • مسدود شدن صافی‌های موجود در لوله کشی
  • اشتباه بودن جهت گردش در پمپ‌ها

تمامی این موارد می‌توانند در مقدار آبدهی توسط پمپ‌ها اختلال ایجاد کنند؛ بنابراین در صورت مشاهده هر یک از این موارد باید اقدام به تعمیر پمپ موتورخانه کنید.

خرابی کوپلینگ‌ها و دلایل آن

یکی دیگر از مواردی که بروز اختلال در آن می‌تواند منجر به ایجاد اختلال در پمپ‌های موتورخانه نیز شود، خرابی کوپلینگ‌ها است. کوپلینگ وسیله‌ای است که برای اتصال دو شافت از انتها به یک دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد و وظیفه آن انتقال توان است.

دلایلی که می‌توانند منجر به خرابی کوپلینگ شوند متعدد هستند بنابراین قبل از هر چیزی باید بررسی کنید که آیا کوپلینگ‌ها به خوبی تراز شده‌اند یا خیر. همچنین اگر تنش وارده از لوله‌ها به دهانه پمپ زیاد بوده باشد، می‌تواند منجر به خرابی کوپلینگ‌ها و در نهایت ایجاد اختلال در عملکرد پمپ موتورخانه شود.

قطع  و وصل شدن مداوم پمپ

یکی دیگر از دلایل تعمیر پمپ موتورخانه، قطع و وصل شدن پیاپی پمپ است. این مشکل معمولا زمانی رخ می‌دهد که منبع فشار و تیوب سوراخ شده باشد. در صورت کم شدن باد و سوراخ شدن منبع فشار، پمپ مدام خاموش و روشن می‌شود که برای جلوگیری از ایجاد اختلال بیشتر، باید به موقع تعمیر شود.

فراموش نکنید که حتی تعمیر نکردن اختلال‌های کوچک نیز می‌تواند راندمان سیستم موتورخانه را کاهش داده و هزینه مصرف انرژی ساختمان را افزایش دهد. بنابراین توصیه می‌کنیم در صورت مشاهده هرگونه از اختلال‌های ذکر شده در قسمت‌های قبل، نسبت به سرکشی و تعمیر آن‌ها اقدام کنید.

از افراد تاسیساتی برای تعمیر پمپ موتورخانه کمک بگیرید

همان‌طور که کمی پیش هم اشاره کردیم، پمپ‌های موتورخانه یکی از مهم‌ترین اجزای این سیستم هستند و ایجاد اختلال در آن، می‌تواند منجر به سلب آسایش ساکنین ساختمان شود. برای تعمیر پمپ موتورخانه ابتدا باید عیب یابی صورت بگیرد تا متوجه شوید مشکل از کدام بخش موتورخانه و پمپ‌ها است.

 اگر متوجه اختلالی در طرز کار موتورخانه خود شده‌اید، توصیه می‌کنیم حتما از کارشناسان و متخصصان تاسیسات کمک بگیرید و به هیچ عنوان بدون داشتن اطلاعات کافی، پمپ و یا دیگر دستگاه‌های موتورخانه را دستکاری نکنید.

آنچه در مقاله تعمیر پمپ موتورخانه خواندیم

موتورخانه یکی از مهم‌ترین اجزای تاسیساتی هر ساختمانی است که به صورت دوره‌ای نیاز به سرکشی و سرویس دارد. هر موتورخانه برای گرم نگه داشتن واحدهای ساختمانی، از اجزای مختلفی تشکیل شده است که یکی از آن‌ها، پمپ‌های موتورخانه هستند.

موارد متعددی می‌تواند منجر به خرابی پمپ شود؛ به عنوان مثال خرابی کوپلینگ‌ها، مسدود شدن صافی‌ها، طولانی بودن لوله مکش و … همگی از مواردی هستند که نشان از خرابی پمپ‌ها دارند. برای بالا بردن راندمان سیستم گرمایشی، توصیه می‌کنیم بازدید به صورت دوره‌ای از موتورخانه را فراموش نکنید.

هزینه تعمیر پمپ موتورخانه چقدر است؟

موارد مختلفی در قیمت تعمیر پمپ موتورخانه تاثیر گذار است، از تعداد طبقات ساختمان گرفته تا تعداد واحدهایی که این پمپ قرار است به عنوان سیستم گرمایش آن مورد استفاده قرار گیرد.

پمپ‌های سیرکولاتور موتورخانه چند نوع است؟

این نوع از پمپ‌ها اصولا از پمپ‌های سانتریفیوژ است که در دو مدل با بدنه استیل و با بدنه چدن طراحی و ساخته می‌شوند.

علت خرابی ترموستات پمپ موتورخانه چیست؟

دلایل مختلفی برای خرابی ترموستات وجود دارد، روشن و خاموش شدن‌های بیش از اندازه، تنظیم نبودن درجه ترموستات و … می‌تواند باعث خرابی پمپ موتورخانه شود.

علت کار نکردن درجه پمپ موتورخانه چیست؟

در حالت کلی دلایل مختلفی را می‌توان برای کار نکردن درجه پمپ موتورخانه در نظر گرفت. اصلی‌ترین دلیل آن می‌تواند لق شدن خار درجه در نظر گرفت. پیشنهاد می‌کنیم برای تعمیر درجه پمپ موتورخانه خودتان به هیچ عنوان اقدام نکنید.

 

[کل: 1 میانگین: 5]
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments