علت افت فشار آب رادیاتور خانه چیست؟

علت افت فشار آب در رادیاتور

افت فشار آب در رادیاتور یکی از مشکلات رایجی است که عموما پس از چندین سال ممکن است برای رادیاتورها به وجود آید. افت فشار در رادیاتور می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد که از جمله این دلایل می‌توان به خرابی در پمپ آب و… اشاره کرد. در این مقاله از سری مقالات وب سایت پمپو به بررسی دقیق علت‌های افت فشار در رادیاتور خواهیم پرداخت.

پکیج‌ یکی از تجهیزات گرمایشی ضروری در حال حاضر است که وظیفه رساندن آب گرم و سرد به قسمت‌های مختلف را بر عهده دارد. افت فشار آب در پکیج یکی از مشکلات رایجی است که ممکن است روند طبیعی رساندن آب گرم و سرد در منزل، محیط کار و… را تحت تاثیر قرار دهد.

کاهش فشار آب در رادیاتورها باعث می‌شود که محیط آن گرمای مورد نیاز را نداشته باشد.

فشار آب چیست و این میزان فشار باید چقدر باشد؟

منظور از فشار آب برقراری تعادل مناسب بین آب و هوا در سیستم پکیج و رادیاتور است. بر هم خوردن این تعادل می‌تواند باعث شود که کل سیستم با افزایش یا کاهش فشار رو به رو شود. در سیستم پکیج این امکان وجود دارد که شما به راحتی با پیچ تنظیم فشار، میزان فشار آب را تنظیم کنید. یک پکیج سالم عموما میزان فشاری بالغ بر 1 تا 2 بار دارد که در اکثر مواقع این فشار روی عدد 1.5 قرار می‌گیرد.

وجود افت فشار در پکیج برای مدت زمان کوتاه امری طبیعی و دور از انتظار نیست اما اگر این افت فشار برای مدت زمان بیشتر ادامه داشته باشد، باعث خواهد شد که عملکرد پکیج با مشکل جدی رو به رو شود.

دلایل افت فشار در پکیج به خاطر چیست؟

موارد و دلایل گوناگونی را می‌توان برای افت فشار آب در پکیج و رادیاتور مورد بررسی قرار داد که از جمله این موارد می‌توان به خرابی در منبع آب، افت فشار آب ورودی به ساختمان، باز بودن شیر پرکن، نشتی در لوله‌ها و… اشاره کرد. در ادامه به صورت جزئی در رابطه با دلایل اصلی افت فشار آب در رادیاتور و پکیج خواهیم پرداخت.

خرابی در منبع آب

در صورتی که منبع پمپ آب دچار خرابی باشد این امکان وجود دارد فشار آب در رادیاتورها به میزان زیادی کاهش پیدا کند. خرابی در منبع آب می‌تواند شامل سوراخ شدن، رسوب گرفتن لوله‌های خروجی و… شود.

عدم هواگیری مناسب رادیاتورها

عدم هواگیری مناسب در رادیاتورها و پکیج می‌تواند یکی از دلایل اصلی برای کاهش فشار آب در رادیاتورها باشد. در هر حالت وجود هوا در پکیج و رادیاتور می‌تواند باعث شود که در رادیاتورها با افت فشار آب رو به رو شویم.

برای رفع این مشکل کافی است که به وسیله پیچ هواگیری رادیاتور و حوله خشک کن به صورت کامل هواگیری را انجام دهید.

خرابی در شیر پرکن پکیج

یکی دیگر از علل افت فشار آب در رادیاتورها را می‌توان خرابی یا باز ماندن شیر پرکن پکیج در نظر گرفت. تنظیم کردن فشار بار دستگاه یکی از مواردی است که باید توسط یک سرویسکار متخصص تعمیر پمپ آب انجام شود، پس از تنظیم دقیق فشار نیاز است که شیر پرکن بسته شود تا فشار مورد نیاز برای کارکرد صحیح تامین شود.

سوراخ بودن مبدل حرارتی

سوارخ بودن مبدل حرارتی خود نیز یکی دیگر از دلایلی است که باعث می‌شود تا فشار آب در رادیاتورها کاهش پیدا کند. برای رفع این سوراخ به وجود آمده نیاز است که به نمایندگی‌های مجاز تعمیر پمپ آب مراجعه کنید.

وجود نشتی در رادیاتور یا پکیج

وجود هرگونه نشتی در رادیاتور، پکیج یا لوله‌های آن می‌تواند فشار آب را به میزان قابل توجه‌ای کاهش دهد، هر چقدر هم که این نشتی کم باشد باز هم در سریع‌ترین زمان ممکن این نشتی باعث افت فشار خواهد شد. اگر نشتی به دلیل پوسیدگی رخ داده باشد که نیاز به تعویض قسمت پوسیده است اما اگر نشتی به وجود آمده از شل بودن یا نصب غیر اصولی باشد لازم است که به وسیله یک تعمیرکار تخصصی پمپ آب این نشتی را برطرف کنید.

باد نداشتن منبع انبساط پمپ یا نشتی در آن

یکی از شایع‌ترین دلایلی که برای کاهش فشار آب رادیاتورها می‌توان نام برد خرابی در منبع انبساط است. در صورتی که منبع انبساط دچار نشتی شود و یا باد نداشته باشد ما با کاهش یا افزایش فشار آب در رادیاتورها رو به رو خواهیم بود.

کاهش فشار آب ورودی به ساختمان

در برخی از موارد کاهش میزان آب ورودی به ساختمان باعث می‌شود تا پکیج توان کارکرد مناسب را نداشته باشد و این امر باعث می‌شود تا فشار آب وارده به رادیاتورها کاهش یابد. اگر این کاهش فشار آب ورودی به ساختمان برای مدت زمان طولانی ادامه داشته باشد می‌تواند باعث خرابی پمپ آب ساختمان شود.

راه‌های افزایش فشار آب در رادیاتور

حال که با دلایل افت فشار آب در رادیاتورها آشنا شدیم نیاز است که در رابطه با راه‌های افزایش فشار آب در رادیاتور مواردی را عنوان کنیم.

  1. باز کردن شیر پرکن بر خلاف جهت عقربه‌های ساعت
  2. رفع خرابی در منبع پمپ
  3. رفع نشتی به وجود آمده در لوله‌ها، پکیج و رادیاتور
  4. چک کردن میزان فشار آب ورودی به ساختمان
  5. تنظیم عقربه پکیج
  6. تنظیم صحیح شیر موتور برقی پکیج

در برخی از مواقع مشکل به وجود آمده بسیار تخصصی است و نیاز است که یک تعمیرکار پمپ آب برای رفع این مشکل در محل حضور یابد، گروه صنعتی پمپو نماینده رسمی پمپ پدرولو و پنتاکس در حال حاضر آماده ارائه خدمات مختلف در زمینه تعمیر و نگهداری انواع پمپ، رادیاتور، پکیج و… است. برای کسب اطلاعات بیشتر و راهنمای رایگان می‌توانید با شماره‌های درج شده در وب سایت با ما تماس حاصل کنید.

آنچه در مقاله علت افت فشار آب در رادیاتور خواندید

رادیاتور و سیستم پکیج یکی از اصلی‌ترین سیستم‌های گرمایشی در محیط‌های مختلف است. کارکرد نامناسب و خرابی در این دو سیستم می‌تواند مشکلات متعددی را برای ما به وجود آورد. یکی از انواع خرابی‌هایی که خود می‌تواند باعث خرابی‌های بیشتری در سیستم گرمایشی شود، افت فشار آب در رادیاتور و پکیج است. هرگونه افت فشاری که برای مدت زمان طولانی اتفاق بیفتد می‌تواند باعث شود تا سیستم گرمایشی در آینده‌ای نزدیک با مشکلات جدی رو به رو شود. به همین منظور پیشنهاد می‌شود حتما در صورت مشاهده افت فشار آب در رادیاتور با یک متخصص تعمیر پمپ و پکیج در این رابطه صحبت کنید.

افت فشار رادیاتور به وسیله خودمان قابل تعمیر است؟

وابسته به دلیل افت فشار، این امکان وجود دارد که خودتان نسبت به رفع آن اقدام کنید.

هزینه تعمیر افت فشار رادیاتور چقدر است؟

وابسته به آن که علت افت فشار به وجود آمده چیست، هزینه تعمیر آن نیز متفاوت خواهد بود. برای اطلاع از قیمت تعمیر افت فشار رادیاتور می‌توانید با شماره‌های درج شده در وب سایت پمپو تماس حاصل کنید.

در چه صورتی باید برای رفع کاهش فشار آب رادیاتور با متخصص تماس بگیریم؟

افت فشار آب رادیاتور اگر برای مدت زمان کوتاهی اتفاق بیفتد منطقی است؛ اما اگر این افت فشار برای مدت زمان طولانی باشد نیاز است که برای تعمیر آن به یک متخصص تعمیر پکیج تماس حاصل کنید.

[کل: 4 میانگین: 4]
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments